Aktualności: Sprawy urzędowe

Wieża Ciśnień w mroku

27 marca 2020

Przed nami kolejna odsłona corocznej akcji WWF Godzina dla Ziemi. Tradycyjnie już na całym świecie domy, budynki użyteczności publicznej i zabytki pogrążą się w ciemności na 60 minut. W Stargardzie wyłączone zostanie oświetlenie Wieży Ciśnień. W tym roku światła zgasną symbolicznie w sobotę (28.03.) o 20:30.

Godzina dla Ziemi to jedna z największych akcji ekologicznych – każdego roku biorą w niej udział niemalże wszystkie państwa świata. Przez 60 minut najpopularniejsze obiekty pogrążają się w ciemności. Światła gasną też w domach i mieszkaniach setek milionów ludzi. W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy – wystarczy w sobotę (28.03.) o 20:30 zgasić światło. To symboliczny gest i jednocześnie zwrócenie uwagi na konieczność ochrony naszej planety.

Jak co roku Godzinie dla Ziemi towarzyszy akcja edukacyjna. Tym razem twórcy skupili się na zaporach i tamach, które niszczą środowisko naturalne i przyczyniają się do suszy w wielu rejonach świata – także w Polsce. W naszym kraju na rzekach powstało już prawie 16 500 tam różnej wielkości. Według raportu WWF tego typu instalacje przyczyniają się do wyginięcia ryb, ptaków i ssaków. Dodatkowo zwiększają ryzyko zarówno powodzi, jak i suszy. Tutaj można podpisać petycję do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o rezygnację z budowy kolejnych tam na polskich rzekach.

Zdjęcie: Tadeusz Surma/archiwum