Aktualności: Turystyka

Wirtualne Dni Hanzy

3 czerwca 2020

Średniowieczna tradycja, nowożytne spotkania i nowoczesna technologia – w tym roku organizatorzy Dni Hanzy zapraszają do świętowania w nieco inny sposób. Choć z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie w tradycyjnej formie nie odbędzie się, gospodarze przygotowali wirtualne atrakcje. Organizatorem Dni Hanzy 2020 jest niemieckie miasto Brilon.

– Warto zapoznać się z tegoroczną internetową propozycją. Dni Hanzy to wyjątkowe wydarzenie. Za kilka lat – w 2026 r. – jego gospodarzem będzie Stargard. Cieszę się, że taka impreza odbędzie się u nas i jednocześnie już dzisiaj zachęcam do bliższego poznania tej tradycji. Dzięki temu lepiej przygotujemy się na Dni Hanzy w naszym mieście – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

Świętowanie rozpocznie się w czwartek (4.06.) o 19:30. Ceremonię otwarcia można obejrzeć o 19:30 na stronie www.hansetagebrilon.de. Również pod tym adresem od piątku (5.06.) będą dostępne wirtualne wycieczki z przewodnikiem, wystawy, a także interaktywne zajęcia praktyczne. W piątek (5.06.) o 18:00 rozpocznie się pokaz gotowania na żywo. Swoje umiejętności zaprezentują lokalni szefowie kuchni. Jak zapewniają organizatorzy, przepisy są tak dobrane, by uczestnicy zajęć mogli odtworzyć je w domach. Na mieszkańców Brilon – i pozostałych gości czekają również atrakcje na miejscu – m.in. zakopanie kapsuły czasu, kino plenerowe, wystawa fotografii oraz zajęcia, w których można uczestniczyć bez konieczności wysiadania z samochodów.

Stargard, podobnie jak ponad 200 miast z 15 krajów Europy, należy do Nowej Hanzy. To związek miast partnerskich, który przejął tradycję średniowiecznej organizacji. Przeszło 6 wieków temu europejscy kupcy stworzyli pierwszą Hanzę, czyli związek wspierający handel. Wraz z upływem lat stawali się realną siłą polityczną na kontynencie. Dziś Nowa Hanza wciąż czerpie z tamtej średniowiecznej tradycji – jej członkowie skupiają się na rozwoju ekonomicznym, ale także na turystyce i szerokiej współpracy miast partnerskich. Jednym z najważniejszych wydarzeń są organizowane co roku Dni Hanzy. Ich gospodarzem w 2026 r. będzie Stargard.

Grafika: hansetagebrilon.de