Aktualności: Działania społeczne

Wirus HCV – sprawdź, czy jesteś zdrowy

6 listopada 2019

Mieszkańcy Stargardu do końca 2019 roku mogą bezpłatnie i anonimowo przebadać się na obecność wirusa HCV, odpowiedzialnego za wirusowe zapalenie wątroby typu C. Wystarczy zgłosić się do punktu pobrań ALAB Laboratoria przy ul. Piłsudskiego 87 B. Nie trzeba rejestrować się wcześniej. Warto poświęcić krótką chwilę i sprawdzić, czy nie jesteśmy nosicielami HCV.

Badanie trwa kilka minut i jest wykonywane z krwi. Stargardzianie mogą teraz zrobić test bezpłatnie. Taką diagnostykę umożliwia punkt pobrań ALAB Laboratoria przy ul. Piłsudskiego 87 B. Materiał do badań przyjmowany jest od poniedziałku do piątku od 7:30 do 11:00. Nie trzeba zapisywać się wcześniej. Bezpłatne testy będą wykonywane do końca roku. Warto znaleźć czas na wizytę w punkcie pobrań. Według szacunkowych badań w Polsce aż 86% zarażonych nie wie o tym, że ma HCV. Więcej informacji tutaj.

Wirusem HCV łatwo się zarazić np. podczas zabiegów kosmetycznych, operacji, u dentysty, tatuażysty lub fryzjera. Przenoszony jest wraz z krwią. Początkowo daje niegroźne – dlatego też często lekceważone – objawy podobne do przeziębienia lub grypy. Nieleczony HCV stopniowo niszczy wątrobę, doprowadzając do zapalenia typu C, a także marskości i zmian nowotworowych. Dodatkowo pierwsze objawy mogą pojawić się nawet kilkadziesiąt lat od zakażenia, dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze wykrycie nosicielstwa i rozpoczęcie leczenia.

Printscreen: alablaboratoria.pl