Aktualności: Sprawy urzędowe

Wiwat Maj, Trzeci Maj!

4 maja 2022

3 maja to bardzo ważna data w kalendarzu wszystkich Polaków. W naszym mieście również świętowaliśmy 231. rocznicę uchwalenia konstytucji. Była chwila zadumy i refleksji, ale również atrakcje dla małych i dużych. Stargardzianie wysłuchali też koncertu fortepianowego Artura Haftmana.

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczęło złożenie kwiatów pod pomnikiem „Stargardzianie Ojczyźnie – w setną rocznicę odzyskania niepodległości”. Następnie w kolegiacie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie oficjalne uroczystości przeniosły się na Rynek Staromiejski.

– Naszą odpowiedzialnością wobec przyszłych pokoleń i wyrazem szacunku wobec twórców konstytucji sprzed 231 lat jest przestrzeganie konstytucyjnych zasad i wartości. Konieczne jest również domaganie się ich przestrzegania i rozliczanie z tego każdej władzy. Bo to gwarancja budowania silnej, bezpiecznej, nowoczesnej i sprawiedliwej Polski. Jestem przekonany, że jako państwo, jako naród i jako stargardzianie osiągnęliśmy w tym budowaniu w ostatnich kilkudziesięciu latach prawdziwy i ogromny sukces – mówił prezydent Rafał Zając.

Na Rynku tradycyjnie był apel wojskowy i salwa honorowa. Po oficjalnej części przyszedł czas na spróbowanie grochówki. Cały czas dużym zainteresowaniem mieszkańców w każdym wieku cieszył się pokaz sprzętu wojskowego. Po południu miłośnicy muzyki klasycznej wysłuchali wyjątkowego koncertu. W Stargardzkim Centrum Kultury dzieła polskich mistrzów zagrał na fortepianie Artur Haftman.

Zdjęcia: Paweł Bieg