Aktualności: Sprawy urzędowe

Wsparli WOŚP i pojechali z prezydentem

31 maja 2023

Od kilku lat podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można wylicytować wycieczkę po mieście z prezydentem Rafałem Zającem w roli przewodnika. W tym roku na taką przejażdżkę zdecydowali się pani Agata i pan Marek. Kilkugodzinne spotkanie z prezydentem było okazją do poznania Stargardu z nieco innej strony i porozmawiania na różne tematy.

Kolejne punkty objazdu miasta zostały zaplanowane tak, żeby pokazać zwycięzcom licytacji ciekawe miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla wszystkich. Goście prezydenta Rafała Zająca zajrzeli m.in. do wnętrza Wieży Ciśnień. Dowiedzieli się, jaka jest rola tej budowli i w jaki sposób dzisiaj regulowane jest ciśnienie w wodociągach. Nasza wieża jest najwyższa w Polsce – ma 65 m wysokości, a w zbiorniku może zmieścić się aż 500 m³ wody.

Pani Agata i pan Marek w towarzystwie prezydenta zwiedzili również kolegiatę, w której do końca zbliża się remont stulecia. Jako jedni z pierwszych mieli też okazję zobaczyć od środka wyremontowaną Książnicę Stargardzką. Następnym przystankiem na trasie było Stargardzkie Centrum Nauki FILARY. Tam zwycięzcy licytacji WOŚP chętnie wykonywali zadania na kilku eksponatach.

Jednym z punktów wycieczki była fabryka Bridgestone. Codziennie wytwarza się tam ponad 4000 opon do samochodów ciężarowych i autobusów, a w 2020 r. przedsiębiorstwo świętowało 10 000 000 opon wyprodukowanych w naszym mieście. Zwiedzający mogli z bliska przyjrzeć się produkcji i dowiedzieć się więcej o funkcjonowaniu tak dużej firmy.

Wycieczka z prezydentem zakończyła się w palarni kawy Kitiko Coffee Roastery. Były ciekawostki dotyczące sposobu wypalania i rodzajów ziaren, poczęstunek i upominki dla gości przygotowane przez właścicieli KCR. Oczywiście nie mogło zabraknąć aromatycznej małej czarnej najwyższej jakości. Warto wiedzieć, że kawa z Kitiko to nasz Stargardzki Produkt Lokalny. Palarnia znajduje się przy ul. W. Andersa 3, ale ich ziarna można też kupić w kilku lokalach w Stargardzie. Warto zajrzeć na facebookowy profil Kitiko Coffee Roastery i dowiedzieć się więcej.

Intensywne zwiedzanie miasta trwało kilka godzin. Wizyty w poszczególnych punktach uzupełniały rozmowy o mieście i nie tylko. Prezydenta Rafała Zająca wsparli również gospodarze odwiedzanych obiektów, którzy uzupełniali informacje i opowiadali różne ciekawostki o swojej pracy.

Zdjęcia: UM w Stargardzie