Aktualności: Kultura

Wspólny język dobrej zabawy w Książnicy

2 października 2019

Motywem przewodnim organizowanej już po raz piąty ogólnopolskiej Nocy Bibliotek będą różne aspekty komunikacji między ludźmi. Książnica Stargardzka zaprasza w sobotę (5.10.) od 16:00 na wyjątkowy, kreatywny blok słowno-muzyczny, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Tegoroczna Noc Bibliotek odbędzie się pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. Udział w akcji zgłosiło już prawie 1300 bibliotek z całej Polski, w tym nasza Książnica.

Most do przyszłości

Komunikacja międzypokoleniowa z wykorzystaniem nowoczesnych technologii – to zapowiedź doskonałej zabawy podczas warsztatów z wykorzystaniem robotów, tabletów i programowania. Zajęcia, które poprowadzi Joanna Szczecińska, rozpoczną się o 16.00, na I piętrze Książnicy w Dziale Pedagogicznym. Liczba miejsc ograniczona. Zapisywać można się w Czytelni Głównej i Informatorium (parter).

Kreatywna Loesje

Jeżeli jeszcze ktoś nie zna tej holenderskiej dziewczynki, to musi koniecznie ją poznać! Choć to postać wyimaginowana, to jest autorką milionów tekstów na całym świecie. Zajęcia Loesje (po polsku czytamy „lusia”), polegają na tworzeniu krótkich tekstów na bazie skojarzeń i zabawie słowem. Warsztaty poprowadzi Kamila Romanowicz. W Książnicy odbędą się dwa spotkania z Loesje – o 16.00 (Czytelnia Główna i Informatorium) oraz o 18.00 (Dział Dziecięco-Młodzieżowy). Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia, wyłącznie dla osób od 15. roku życia, przyjmuje Czytelnia (parter).

Rozmowa to nie tylko słowa

Muzyka i taniec to narzędzia komunikacji, które są ponad podziałami. Nie mogło ich zabraknąć podczas Nocy Bibliotek. W Dziale Multimedialnym (II piętro) o 16:30 rozpocznie się wyjątkowa prezentacja „Fryderyk Chopin i jego świat”.

O tej samej godzinie (16:30) w Sali Teatralnej na I piętrze ruszamy z gorącym tanecznym maratonem salsy. Zajęcia poprowadzi choreografka Marta Klisowska z Poznania. A tuż po tym, od 21.00 w Czytelni (parter) rozpocznie się potańcówka „Gdzie się podziały prywatki z tamtych lat”. Obowiązują stroje nawiązujące do ulubionych okresów muzycznych.

Kosmiczna premiera

„Star Wars” – ta opowieść łączy od ponad 40 lat wszystkie pokolenia. Już od 8.10. (wtorek) będzie można z Książnicy Stargardzkiej wypożyczać komiksy sagi „Gwiezdne Wojny”. Premierowa prezentacja kosmicznych perypetii rycerzy Jedi odbędzie się podczas Nocy Bibliotek w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym (I piętro). W tym samym miejscu o 16.00 odbędą się warsztaty komiksowe w ramach potyczek rodzinnych.

Język współpracy i zespołowości

W Dziale Pedagogicznym (I piętro) będzie można zagrać w drużynową planszówkę „Projektanci Czasu”, specjalnie przygotowaną na Noc Bibliotek przez Annę Puchałę. Start od 16.30. Pół godziny wcześniej w tym miejscu rozpoczniemy pisanie „na żywo” książki zatytułowanej „Nieoczywista historia bibliotek”. Każdy, kto odwiedzi w sobotę (5.10.) ten dział, będzie mógł dopisać własny fragment publikacji.

„Szyfrozagadka” to gra terenowa, która rozpocznie się o 19.30. Jest to gra zespołowa (minimum 2 osoby). Zapisy przyjmowane są w Dziale Multimedialnym.

Poflirtujmy nad filiżanką

Five o’clock Nocy Bibliotek odbędzie się w Czytelni Głównej i Informatorium (parter). Od 17.00 przy kawie i herbacie będziemy mogli lepiej zrozumieć historię i kulturę innych narodów, ale też odkryć język ich smaków. Poflirtujemy również z Markiem Hłaską w 50. rocznicę śmierci pisarza.

Dla najmłodszych polecamy kino familijne. W Dziale Multimedialnym o 18.00 rozpocznie się projekcja filmu „Ptyś i Bill”.

A ponadto…

A ponadto: prezentacja urządzeń służących do komunikacji (Dział Multimedialny) połączona z zabawą w głuchy telefon, wymiana książki przeczytanej i płyty przesłuchanej (parter przy szatni) oraz liczne nagrody dla uczestników.

Plan wydarzeń tegorocznej Nocy Bibliotek w Książnicy Stargardzkiej znajduje się w załączniku.