Aktualności: Sprawy urzędowe

Wspomnienie M. Jasińskiego

14 lutego 2020

W sobotę (15.02.) minie 10 lat od śmierci Marka Jasińskiego – kompozytora, pedagoga i profesora Akademii Muzycznej w Poznaniu i AM w Bydgoszczy. Muzyk urodził się w naszym mieście i tutaj też został pochowany na cmentarzu przy ul. Kościuszki. W 2013 r. Rada Miejska uhonorowała go medalem Zasłużony dla Miasta Stargard.

Wyrazy pamięci na grobie Marka Jasińskiego złożyli Ewa Sowa, zastępca prezydenta oraz Stanisław Bartniczak, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej.

Kompozytor urodził się 10.09.1949 r. w Stargardzie. Pierwsze muzyczne kroki stawiał w naszym mieście. W wieku sześciu lat zaczął naukę gry na fortepianie. Edukację kontynuował w Społecznym Ognisku Muzycznym w Stargardzie, a także w szczecińskiej Szkole Muzycznej II stopnia.

Po studiach współpracował w Szczecinie z filią poznańskiej Akademii Muzycznej, Zespołem Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego, a także z gdańską AM w Koszalinie. Marek Jasiński był pedagogiem i jednocześnie kompozytorem. Zawodowo związał się także z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy. W 2000 r. uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych.

Muzyk wielokrotnie zasiadał w jury prestiżowych festiwali i konkursów w Polsce i poza jej granicami. Jego kompozycje publikowały czołowe oficyny wydawnicze z całego świata. Utwory M. Jasińskiego wykonywano w Europie, ale także m.in. w Argentynie, Australii, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Był także laureatem wielu nagród – został doceniony m.in. podczas Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego w Gdańsku i Konkursu Kompozytorskiego w Tours we Francji. Otrzymał również Medal Komisji Edukacji Narodowej i Srebrny Medal Gloria Artis.

Zdjęcia: www.marekjasinski.org.pl/UM w Stargardzie