Aktualności: Kultura

Wyjątkowy eksponat w SCN

28 lutego 2020

Trwają prace nad budową Stargardzkiego Centrum Nauki. Choć otwarcie SCN planowane jest na przyszły rok, projektanci już teraz uchylają rąbka tajemnicy. We wnętrzu znajdzie się ciekawostka – motyw cegły stargardzkiej z kolegiaty NMP.

Fragment ściany świątyni został przeskalowany i przeniesiony na eksponat, który będzie elementem wystawy SCN. Dzięki temu będzie można z bliska zobaczyć, a nawet dotknąć „cegieł” wykonanych z nowoczesnego materiału. Charakterystyczna struktura ścian doda wnętrzu wyjątkowego klimatu. Stargardzkie Centrum Nauki będzie placówką zarówno edukacyjną, jak i kulturalną. Zwiedzający poznają historię miasta, ale też poszerzą wiedzę z zakresu nauk ścisłych i technicznych. Wystawy zlokalizowane zostaną w czterech działach.

Dział 1: Kupcy

Zwiedzający poznaje źródło potęgi dawnego Stargardu: handel zbożem. Jako kupiec musi sprawnie liczyć (liczydłem, ale i na palcach), umieć przeliczyć jedne waluty na inne. Konieczne będzie poradzenie sobie ze słynną zagadką o ziarnach zboża układanych na szachownicy – na każdym polu dwukrotnie więcej, niż na poprzednim (potęgowanie). Nie obejdzie się bez sprawnego posługiwania się kilkoma typami wag.

Dział 2: Wojowie

Nie bez powodów Stargardzian nazywano w średniowieczu „pięciowiązaczami, bo taką siłę mają, że i pięciu takich jak oni powiązać potrafią”. Siła, męstwo i spryt czyniły z nich znakomitych wojowników. Zwiedzający stanie się jednym z nich. Gry logiczne i strategiczne sprawdzą, czy nadaje się do planowania działań wojów, a poznanie fizyki siłowania się na rękę (z eksponatem) pomoże zaimponować innym.

Dział 3: Budowniczowie

Imponujące budowle to wyróżnik Stargardu w skali dawnej Polski i Europy. To wszystko efekt pracy znakomitych architektów i budowniczych – takich, jak nasz zwiedzający. Potrafi on na wystawie zbudować z elementów imponujące sklepienie najwyższego kościoła w kraju i unieść je w górę budując z cegieł gotyckich. Poradzi sobie także z wciągnięciem na wieżę kościoła św. Jana Chrzciciela potężnego dzwonu (3,5 tony!) korzystając ze sprytnych rozwiązań inżynierskich. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez architektonicznego planowania: znajomości łuków, kątów, zasad wznoszenia okrągłych baszt. Cierpliwości nauczy pokaz z użyciem wiadra smoły, który przypomni o słynnym stargardzkim wynalazku – papie dachowej.

Dział 4: Innowatorzy

Współczesny Stargard to ośrodek innowacyjnego przemysłu. Zwiedzający, pracując w parku technologicznym, musi umieć konstruować roboty przemysłowe, programować je i sterować nimi. Wie, jak działają produkowane w Stargardzie siłowniki. Gra symulacyjna pozwala mu zaplanować logistykę transportu towarów na cały świat.

Inwestycja współfinansowana jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

Zdjęcia: STBS