Aktualności: Sprawy urzędowe

Wymień piec z dotacją

9 lutego 2021

Cały czas można się zgłaszać do Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego. Czeka jeszcze 130 grantów – każdy o wartości 7 500 zł. Dofinansowanie można przeznaczyć na wymianę starych, nieekologicznych pieców na nowsze albo na podłączenie do sieci ciepłowniczej. Dzięki temu poprawia się jakość powietrza w całym Stargardzie.

Do tej pory po takie wsparcie sięgnęło już 70 osób. Pieniądze z ZPA są przeznaczane na likwidację pieców na paliwo stałe. Można je zastąpić bardziej nowoczesnymi urządzeniami – zasilanymi paliwem stałym o niskiej emisyjności. Inna opcja to np. instalacja ogrzewania gazowego, elektrycznego, olejowego oraz opartego na odnawialnych źródłach energii.

Projekt trwa aż do 2023 r. lub do wyczerpania środków. Aby starać się o takie dofinansowanie, nie można rozpocząć inwestycji przed zgłoszeniem i podpisaniem umowy. Kolejny warunek to określenie efektywności energetycznej budynku lub lokalu mieszkalnego – na podstawie świadectwa charakterystyki energetycznej, nie więcej niż EPH+W 150 kWh/m2 rocznie. Posiadanie charakterystyki nie jest konieczne – taki dokument może być wykonany na zlecenie miasta. Dodatkowo nieruchomość musi znajdować się w Stargardzie, a wnioski przyjmowane są tylko od osób fizycznych. Szczegółowe zasady udziału w ZPA są w regulaminie w załączniku poniżej. Pytania można zadawać mailowo: m.michalak@um.stargard.pl, ochrona@um.stargard.pl oraz telefonicznie: 91 578 38 44, 91 578 40 15.

Niezbędne dokumenty są do pobrania poniżej. Znajdują się też w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego, ul. S. Czarnieckiego 17. Wypełniony formularz wraz z załącznikami należy dostarczyć do BOK – osobiście lub pocztą.

Zdjęcie: pexels.com