Aktualności: Sprawy urzędowe

Zadbajmy o zdrowie czworonogów

8 sierpnia 2019

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, na terenie województwa zachodniopomorskiego tylko połowa psów jest zaszczepiona przeciw wściekliźnie. Jedynie regularne szczepienia zapewniają bezpieczeństwo zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Aby to zrobić, należy udać się do dowolnego gabinetu weterynaryjnego. Szczepienia przeciw wściekliźnie wykonywane są przez cały rok.

Ochrona psów przed tą chorobą należy do obowiązku właścicieli. Szczenięta otrzymują pierwszą szczepionkę przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia. Dorosłe psy powinny ją przyjmować raz w roku. Brak szczepienia to nie tylko zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Właściciel niezaszczepionego psa może dostać mandat w wysokości nawet do 500 zł.

Wścieklizna to choroba zakaźna. Jest bardzo niebezpieczna zarówno dla ludzi, jak i czworonogów. Należy do chorób odzwierzęcych śmiertelnych dla człowieka. Szczepienia przeciwko wściekliźnie są wykonywane przez cały rok w każdym gabinecie weterynaryjnym. Dodatkowo na wsiach prowadzone są także sezonowe akcje, podczas których weterynarze przyjeżdżają do mieszkańców i na miejscu szczepią zwierzęta domowe.

Jak podaje GIW, szczepienia wykonywane są przez wszystkich lekarzy weterynarii świadczących usługi w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt. Wykaz wszystkich gabinetów w powiecie stargardzkim znajduje się tutaj.

Zdjęcie: Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Kiczarowie/archiwum