Aktualności: Sprawy urzędowe

Zaglądamy na budowę Park&Ride

23 marca 2022

Trwają intensywne prace przy bardzo ważnej inwestycji w centrum Stargardu. Przy ul. Barnima będzie ogromny parking, a sama ulica zostanie zmodernizowana. Już za kilka miesięcy zostawimy tam nawet 300 aut osobowych, zaparkują też autokary. Rowerzyści pozostawią swoje jednoślady, a piesi skorzystają z zupełnie nowego chodnika i połączenia z dworcem PKP. Wartość wszystkich prac to ponad 20 000 000 zł.

Wykonawca kontynuuje roboty w budynku socjalno-usługowym, który znajduje się na parkingu. Ściany zostały już otynkowane. Trwają tam jeszcze prace przy instalacjach: wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Na budynku montowane są tzw. łamacze świateł, czyli detale architektoniczne służące rozproszeniu promieni słonecznych. To rozwiązanie, które pozwala uniknąć zbyt mocnego nagrzania obiektu. Oprócz tego na placu budowy trwają prace przy kanalizacji deszczowej i murze z cegły klinkierowej.

Jednocześnie cały czas modernizowana jest ul. Barnima. Praktycznie gotowa jest tam kanalizacja deszczowa. Kolejny etap to układanie warstw konstrukcyjnych na drodze. Piesi zyskają komfortowy chodnik wzdłuż całej ulicy, a rowerzyści – kolejną trasę, która połączy Zintegrowane Centrum Przesiadkowe ze ścieżką przy ul. Spokojnej i pasami dla cyklistów na ul. Bogusława IV. Całość zostanie odpowiednio oświetlona.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już tej jesieni stargardzianie skorzystają z wszystkich elementów tej dużej inwestycji. Park&Ride to przede wszystkim możliwość zostawienia na ogromnym parkingu w centrum miasta własnego środka lokomocji – samochodu lub roweru – i wybór komunikacji zbiorowej. Użytkownicy wygodnie przejdą na dworzec PKP lub do ZCP. Dzięki przebudowanej ul. Barnima również dojazd do P&R będzie komfortowy. Z całej inwestycji skorzystają wszyscy użytkownicy dróg – piesi, rowerzyści oraz kierowcy, zarówno ze Stargardu, jak i z okolicznych miejscowości.

Zdjęcia: UM w Stargardzie