Aktualności: Działania społeczne

Zajrzyj do seniorów

4 czerwca 2019

Mieszkaniom wspomaganym w Stargardzie poświęcony został ostatni odcinek z serii „Księga Przestrzeni”. Film jest dostępny w serwisie YouTube na kanale Strefa Przestrzeni. W każdej odsłonie twórcy prezentują największe osiągnięcia polskiej architektury współczesnej.

Budynek na os. Lotnisko powstał w spokojnej, cichej okolicy. W bliskim sąsiedztwie znajdują się domy wielorodzinne, plac zabaw i boisko. Seniorzy mieszkają z dala od miejskiego zgiełku, a jednocześnie w centrum osiedla. Bryła budynku została podzielona na trzy części, co według autorów „Księgi Przestrzeni” nadaje jej kameralny charakter. Wewnątrz znajdują się 24 lokale jedno- i dwupokojowe z kuchnią i łazienką. Na uwagę zasługuje kolorystyczne wyróżnienie poszczególnych pomieszczeń. Jednolite barwy na ścianach i podłodze – czerwona, niebieska i żółta pomagają osobom starszym w orientacji we wnętrzach.

Wokół budynku mieszkańcy mają do dyspozycji przydomowe ogródki. Na pierwszym piętrze znajduje się też obszerny taras. Poszczególne części domu są ze sobą połączone. Wejście oraz ściany łącznika zdobi ciepła barwa drewna. Korzystanie z budynku ułatwiają też windy i brak barier architektonicznych, dzięki czemu mieszkania wspomagane są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo poruszanie się ułatwiają czytelne piktogramy i wypukłe oznaczenia mieszkań.

Mieszkania wspomagane znajdują się na os. Lotnisko. Powstały we współpracy Stowarzyszenia „Potrzebny Dom” z Stargardzkim Towarzystwem Budownictwa Społecznego. Są przeznaczone zarówno dla osób pracujących, jak i emerytów. Te domy to znacznie więcej niż zwykłe mieszkania. Lokatorzy mogą wspólnie spędzać czas, biorąc udział w różnych formach aktywności. Na parterze swoją siedzibę ma Klub „Senior+”, gdzie zawsze dzieje się coś ciekawego. Jego członkowie organizują wyjazdy, zajęcia sportowe i zabawy integracyjne.

Zdjęcie: UM w Stargardzie