Aktualności: Działania społeczne

Zajrzyj do Stokrotek

19 października 2023

Stowarzyszenie Amazonek ze Stargardu zaprasza na dzień otwarty. W najbliższy piątek (20.10.) można odwiedzić Stokrotki w Bursie Szkolnej (pl. Majdanek 7) i dowiedzieć się więcej o profilaktyce i leczeniu raka piersi. Swoimi doświadczeniami podzielą się również członkinie stowarzyszenia. Początek o 14:00.

Na miejscu będzie lekarz, psycholog i fizjoterapeuta. Chętne panie nauczą się m.in. samobadania piersi, które jest pierwszym i podstawowym krokiem w regularnej profilaktyce. Będzie też można porozmawiać o zaletach aktywności fizycznej – także w czasie leczenia – oraz o znaczeniu opieki psychologicznej zarówno dla chorej, jak i jej najbliższych. Stowarzyszenie „Stokrotka” zaprasza do siebie wszystkich zainteresowanych – kobiety zmagające się z nowotworem piersi, te, które już wygrały z rakiem oraz te, które chcą dowiedzieć się więcej o profilaktyce. Mile widziani są również ich przyjaciele i członkowie rodzin.

Od 1985 roku październik jest miesiącem świadomości tej choroby, a od 2008 roku 15 października to Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Rocznie na całym świecie taką diagnozę słyszy 1 500 000 kobiet. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Polek. Co roku w naszym kraju rozpoznaje się go u około 22 000 kobiet. Najważniejsza jest profilaktyka i jak najszybsza diagnoza, co zdecydowanie zwiększa szanse na wyleczenie i powrót do pełnej sprawności. Nowotwory piersi są drugą (po raku płuc) najczęstszą onkologiczną przyczyną śmierci Polek, a wśród młodych kobiet (20–44 lata) nawet pierwszą.