Strona głównaWpisyKulturaZakazane książki w parku

Aktualności: Kultura

Zakazane książki w parku

4 września 2020

Na ekspozytorach w Parku Chrobrego pojawiła się nowa wystawa. Tym razem spacerowicze poznają książki zakazane. To dzieła, które z różnych względów uznane zostały za szkodliwe lub nawet niebezpieczne. Niektóre na długie lata trafiły do magazynów i piwnic, głęboko ukryte przed szerszym gronem odbiorców.

Dziś już bez przeszkód można nie tylko mówić, ale – a właściwie przede wszystkim – czytać utwory uznane przed laty za niewłaściwe. Wystawa przedstawia 11 dzieł literackich, które w różnych krajach, w różnym czasie i z różnych powodów zostały wpisane na listę książek zakazanych. To zarówno utwory sprzed wieków – np. „Księga tysiąca i jednej nocy” i „O obrotach sfer niebieskich” M. Kopernika, jak i nowsze publikacje – m.in. „Malowany ptak” J. Kosińskiego oraz „Archipelag Gułag” A. Sołżenicyna.

Inicjatorami wystawy są członkowie Stowarzyszenia „Omne Verbum”. Ekspozycję w Parku Chrobrego można oglądać przez cały wrzesień. Powstała w ramach Tygodnia Zakazanych Książek. To ogólnoświatowa inicjatywa, która narodziła się w latach 80. w Stanach Zjednoczonych. Projekt odnosi się do szeroko rozumianej wolności słowa. W Polsce Tydzień Zakazanych Książek obchodzony jest od 10 lat.

Zdjęcia: UM w Stargardzie