Aktualności: Kultura

Zamęt z nominacją

9 listopada 2023

Duże wyróżnienie dla Jolanty Aniszewskiej, dyrektor Książnicy Stargardzkiej. Została nominowana do Nagrody Literackiej „Jantar”. Kapituła konkursu doceniła jej książkę „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”. Publikacja cieszyła się w naszym mieście ogromnym zainteresowaniem już od dnia premiery. „Zamęt” i jego autorka kolejny raz zostali docenieni także poza granicami Stargardu.

– Pisanie tej książki było dla mnie ogromną badawczą przygodą. Odkrywam w niej ludzi i zdarzenia, kreślę nie zawsze oczywisty obraz wojny i powojnia, burzę mity… „Zamęt” był mi towarzyszem każdej wolnej chwili przez kilka lat – mówiła Jolanta Aniszewska.

W tym roku o nominację do „Jantaru” starało się 36 pozycji. Spośród nich wyłonionych zostało tylko 5 publikacji – 3 powieści, zbiór opowiadań i tekst z pogranicza faktu i literatury pięknej. Ich autorzy mają szansę na zdobycie nagrody ufundowanej przez marszałka województwa zachodniopomorskiego. Sama nominacja już jest wyróżnieniem. Laureata konkursu poznamy 25.11. (sobota).

„Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach” to opowieść o przełomach. Pierwsza część rozpoczyna się od podróży po przedwojennym mieście. Drugi tom przenosi czytelników w niewyobrażalnie trudną rzeczywistość tytułowego powojnia. W książce Jolanty Aniszewskiej opowieści mieszkańców przeplatają się z dokumentami i innymi źródłami historycznymi. Cały nakład – również późniejszy dodruk – sprzedał się w bardzo krótkim czasie, co jest najlepszym dowodem na to, że zyskaliśmy naprawdę wyjątkową książkę o naszym mieście. Pozycja jest do wypożyczenia w Książnicy Stargardzkiej.

Zdjęcie: Książnica Pomorska/FB