Aktualności: Sprawy urzędowe

Zaplanuj zabawę z SISem

20 maja 2024

W Stargardzie szykuje się wyjątkowo imprezowy czerwiec. Będziemy świętować dni miasta, ale nie tylko. Zapowiedź ciekawych wydarzeń można znaleźć w najnowszym numerze Stargardzkiego Informatora Samorządowego. W majowym wydaniu znalazły się także wszystkie szczegóły dotyczące czerwcowych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Jest jeszcze wystarczająco dużo czasu, żeby zapoznać się z najważniejszymi informacjami i zaplanować aktywny miesiąc w mieście.

W najnowszym Informatorze można również poznać nowy skład Rady Miejskiej. 23 radnych ma już za sobą pierwszą sesję i ślubowanie. Przed nimi 5 lat pracy na rzecz stargardzian, którzy zdecydowali, kto będzie ich reprezentował. Mieszkańcy jednomyślnie postawili również na Rafała Zająca. Prezydent naszego miasta ponownie został wybrany na ten urząd, po raz trzeci zdobywając ponad 80% poparcia 2017 r. – 87,6%; 2018 r. – 82,4%; 2024 r. – 84,5%).

Jak zawsze w SIS można również poczytać o miejskich inwestycjach. Zakończył się duży projekt w Szkole Podstawowej nr 3. To przede wszystkim termomodernizacja, ale także inne korzyści dla uczniów i nauczycieli. W ramach inwestycji ściany części budynku Trójki zostały ocieplone. Remont przeszedł również dach, na którym zamontowano panele fotowoltaiczne. Nowe instalacje – elektryczna i centralnego ogrzewania – zwiększają bezpieczeństwo, a centrala wentylacyjna pozwoli na odzyskanie nawet 80% ciepła. W SP nr 3 w jednym projekcie połączono działania inwestycyjne, edukacyjne i komunikacyjne. Uczniowie brali udział w konkursach, szkolnej debacie i turnieju wiedzy. Wydawali też własną gazetkę i działali w kółku ekologiczno-przyrodniczym. Na terenie placówki pojawiła się również ścieżka edukacyjna, która jest dostępna dla wszystkich.

Na te dni wielu mieszkańców z niecierpliwością czeka przez cały rok. Każde święto Stargardu jest wyjątkowe – oprócz doskonale znanych atrakcji zawsze pojawiają się też nowe propozycje. W tym roku zaczynamy już 7.06. (piątek). Będzie filmowo, sportowo, muzycznie i historycznie. Wspólnie otworzymy amfiteatr po modernizacji i weźmiemy udział w dużym koncercie. Znajdzie się też coś dla miłośników motoryzacji i literatury. Większość atrakcji będzie całkowicie darmowa, a za niektóre zapłacimy symboliczną złotówkę. Zapowiedź tegorocznych wydarzeń można znaleźć w majowym wydaniu Informatora.

9 czerwca 2024 r. w Polsce zostanie wybranych 53 posłów i posłanek do Europarlamentu. Takie głosowanie odbywa się co 5 lat we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej. Warto wiedzieć, że liczba mandatów zdobytych w poszczególnych okręgach jest uzależniona od frekwencji. Stargard wraz z całym województwem zachodniopomorskim i województwem lubuskim znajduje się w okręgu nr 13. W najnowszym Informatorze są tabele z wszystkimi numerami i granicami obwodów głosowania, a także informacje przydatne dla tych, którzy np. chcą głosować poza miejscem swojego stałego zamieszkania.

SIS 04 (160) – maj 2024