Aktualności: Sprawy urzędowe

Zaprojektowali nowe osiedle

18 maja 2023

Ponad 240 nowych mieszkań dla stargardzian może powstać niedaleko osiedla Pyrzyckiego. Znamy zwycięzców konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Osiedla Forsycji. Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego będzie inwestowało w nowoczesne wielorodzinne budynki mieszkalne i lokale usługowe w rejonie ul. H. Żybułtowskiej. W projekcie zaplanowano też dużo nasadzeń zieleni i miejsca parkingowe.

Do konkursu zgłosiło się aż 90 biur projektowych. Dopuszczonych do kolejnych etapów zostało 75, a finalnie wpłynęło 29 prac z całej Polski, ale również z zagranicy. Zwyciężyła pracownia ANALOG ze Szczecina. Mieszkania mają być funkcjonalne, a otoczenie budynków zaprojektowano tak, by w przestrzeni między blokami nie było ruchu samochodów, co pozwoli na odpoczynek. Wprowadzono wyraźny podział na części publiczne i półprywatne. To umożliwi interakcje społeczne w przestrzeniach wspólnych, ale z zachowaniem poczucia intymności. Forma budynków jest elegancka z atrakcyjnymi elewacjami.

– To będzie naprawdę piękna część naszego miasta. Żeby uzyskać dobrej jakości przestrzeń publiczną, należy dbać o każdy fragment Stargardu, szczególnie kiedy nie tylko planami zagospodarowania przestrzennego, ale wprost dokumentacją na wybudowanie konkretnych obiektów mamy jako miasto realny wpływ na kształt tej przestrzeni. Razem ze Stargardzkim TBS chcemy budować mieszkania zarówno dla ludzi o niższych dochodach, ale również z partycypacją i dojściem do własności. Osiedle zaplanowaliśmy między ul. Broniewskiego a ul. Żybułtowskiej, w pobliżu trasy kolejowej Stargard-Pyrzyce, niemal do linii ogrodów działkowych – mówi prezydent Rafał Zając.

Koncepcja pracowni ANALOG będzie realizowana w rejonie ul. H. Żybułtowskiej na terenie o powierzchni ponad 100 hektarów. Na Osiedlu Forsycji stargardzianie zamieszkają w komfortowych budynkach wielorodzinnych. Będą mieli do dyspozycji lokale usługowe, a także miejsca parkingowe dla samochodów. Całość oczywiście uzupełni zieleń. Inwestorem będzie Stargardzkie TBS. – To ważny dzień w historii naszej spółki. Rozstrzygniecie konkursu otwiera nam możliwości realizacji kolejnych inwestycji mieszkaniowych. Do tej pory wybudowaliśmy 34 budynki na terenie Stargardu. Lokowaliśmy je przede wszystkim w śródmieściu, na osiedlu Letnim, a ostatnio także na osiedlu Lotnisko. Teraz wejdziemy na obszar, który niewątpliwie nadal będzie się rozwijał i stawał coraz atrakcyjniejszym miejscem do życia – mówi Agata Kmieć-Łuciuk, prezes Stargardzkiego TBS.

W skład sądu konkursowego weszli specjaliści ze Stowarzyszenia Architektów Polskich, Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego i Urzędu Miejskiego. Prace oceniane były według kilku kryteriów. Pod uwagę brano m.in. atrakcyjność rozwiązań architektonicznych, funkcjonalność poszczególnych budynków, koszty budowy i utrzymania wszystkich elementów nowego osiedla, a także zastosowanie rozwiązań z korzyścią dla środowiska naturalnego. Laureaci trzech pierwszych miejsc konkursu na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną otrzymali nagrody finansowe. Sąd konkursowy przyznał również dwa wyróżnienia. Teraz zwycięzcy będą mogli wziąć udział w negocjacjach w trybie zamówienia z wolnej ręki na realizację projektu. Ten dokument otworzy Stargardzkiemu TBS drogę do wyboru wykonawcy budowy pierwszego etapu osiedla i rozpoczęcia inwestycji.

Oto wyniki konkursu:

I nagroda – ANALOG Sp. z o. o. (Szczecin),

II nagroda – Kacper Krok (Olkusz),

III nagroda – STANISŁAWSKI Jerzy Stanisławski w spadku (Wrocław),

równorzędne wyróżnienia – Bartosz Warzecha Studio (Koszalin), UC Architects B.V. (Niderlandy).

Zdjęcia: UM w Stargardzie