Aktualności: Sprawy urzędowe

Zdobyliśmy miliony

20 lipca 2022

Znakomite zamknięcie półrocza. Ponad 22 500 000 zł środków zewnętrznych zdobyliśmy w II kwartale 2022 r. To pieniądze z różnych źródeł i na różne działania. Fundusze pozwalają realizować budowy dróg i mieszkań, ale także wspierać przedsiębiorców. Dzięki nim organizowane są też zajęcia sportowe dla uczniów i prowadzone miejsca spotkań dla seniorów.

Blisko 17 000 000 zł dofinansowania zdobyliśmy na realizację kolejnej części obwodnicy północnej miasta. Inwestycja doprowadzi do zdecydowanego usprawnienia ruchu w całym Stargardzie. Jego duża część zostanie przeniesiona poza centrum. Na pewno podniesie się też bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców.

1 200 000 zł – to kwota wsparcia pozwalającego Stargardzkiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego zainwestować w następne mieszkania komunalne. Nowy budynek stanie przy ul. Śniadeckiego. To cicha i zielona okolica. Stargardzianie będą mieszkać na czterech kondygnacjach, a łączna powierzchnia użytkowa lokali to prawie 1 500 m2.

Ponad 1 000 000 zł dofinasowania wydajemy na renowację murów obronnych wzdłuż ul. Klasztornej. Obwarowania są wzmacniane i zabezpieczane przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Część podziemna zabytku będzie zaizolowana i wzmocniona. Poza tym przygotowujemy też niezbędną dokumentację na naprawę muru obronnego przy Baszcie Białogłówce.

Stargard pozyskał też pieniądze na remont kwatery saperów na nekropolii przy ul. T. Kościuszki oraz naprawę ogrodzenia i centralnego pomnika na cmentarzu przy ul. W. Reymonta. Blask odzyskają nagrobki i mała architektura. Zdobyte dofinansowania wynoszą blisko 600 000 zł.

Prawie 200 000 zł to dotacja na realizację „Korpusu Wsparcia Seniorów w Stargardzie w 2022 roku”. Potrzebujący, samotni stargardzianie zyskali wsparcie m.in. w umawianiu wizyt u lekarza, załatwianiu spraw urzędowych i robieniu zakupów. Jest też pomoc psychologiczna i „opaski bezpieczeństwa” –urządzenia, które przez całą dobę monitorują stan zdrowia użytkowników i przekazują zgłoszenia alarmowe – np. w razie upadku albo zatrzymania akcji serca.

Połowę roku zamknęliśmy też środkami (30 000 zł) pozyskanymi na kolejną siłownię plenerową. Tym razem przy Szkole Podstawowej nr 11. W 2021 roku zbudowaliśmy tam plac zabaw. Urządzenia do ćwiczeń uzupełnią całość jeszcze w ciągu najbliższych kilku miesięcy. W dziedzinę aktywności wpisują się pieniądze zdobyte na organizację zajęć sportowych dla uczniów stargardzkich szkół podstawowych. To nauka pływania i ćwiczenia z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej. Dzięki temu młodzi ludzie zyskają nowe umiejętności, a jednocześnie poznają zasady profilaktyki wad postawy. Aktywni będą także starsi stargardzianie. Ponad 110 000 zł zdobyliśmy na funkcjonowanie dziennego domu i klubów „Senior +”.

Zewnętrzne dofinansowania sprawnie organizuje też Stargardzka Agencja Rozwoju Lokalnego. 3 000 000 zł skierowano do mikro, małych i średnich przedsiębiorców w ramach pożyczki płynnościowej. To narzędzie wspierające w konsekwencjach, jakie przyniosła pandemia koronawirusa i pozwalające odbudowywać działalność.

To tylko część wszystkich środków zewnętrznych zdobytych w II kwartale tego roku. Wsparcie z powodzeniem otrzymywały też szkoły podstawowe, Książnica Stargardzka i Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Na rozpatrzenie – i przyznanie dotacji – oczekuje kolejnych kilkanaście wniosków.

Zdjęcie: pixabay.com