Aktualności: Edukacja

Zdolna Maria w finale

11 maja 2021

Maria Julia Krajewska ze Stargardu zdobyła tytuł laureata XLVII Olimpiady Historycznej dla Szkół Ponadpodstawowych. Jest także co najmniej finalistką XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972 – 1514. Od Cedyni do Olszy”. W czerwcu stargardzianka wystąpi w ostatniej części finału tego konkursu, co da jej szansę na zdobycie tytułu laureata.

Maria Julia Krajewska od urodzenia mieszka w Stargardzie. Jest absolwentką XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie i tegoroczną maturzystką. Jak sama mówi, decyzja o starcie w olimpiadach była spontaniczna. – Na zdawanie matury z historii zdecydowałam się dopiero pod koniec drugiej klasy liceum. Nie spodziewałam się, że zajdę tak daleko. Przed każdym etapem konkursów poświęcałam na naukę bardzo dużo czasu. Musiałam jednak nim racjonalnie rozporządzać, gdyż nie mogłam pozwolić sobie na zaniedbanie innych przedmiotów – mówi Maria Julia Krajewska.

Kolejne sukcesy motywowały stargardziankę do dalszej nauki. Przygotowanie do olimpiad pozwalało również zapomnieć o codziennych trudnościach związanych z pandemią koronawirusa. Maria Julia nie interesuje się wyłącznie historią. Na co dzień jest aktywna – najbardziej lubi biegi na długich dystansach. W przyszłości planuje rozpoczęcie studiów na kierunku humanistycznym. Wśród jej zainteresowań znalazła się także psychologia.

Zdjęcia: Maria Julia Krajewska/archiwum prywatne