Aktualności: Biznes

Ze Stargardu na tory

23 stycznia 2020

6 drezyn wyprodukowanych w naszym mieście trafi do jednostek Polskich Linii Kolejowych w całym kraju. Nowoczesny sprzęt szybko dojedzie na miejsce awarii, pozwoli sprawnie usunąć usterki, a nawet odśnieży tory. Drezyny hydrauliczne powstają w stargardzkim Zakładzie Pojazdów Szynowych.

Pojazdy mogą poruszać się z prędkością nawet 80 km/h, dzięki czemu skraca się czas dotarcia do usterki. Są wyposażone w pług i odśnieżarkę, co pozwoli na szybkie oczyszczenie zasypanych torów. Drezyny mają też żuraw do wyładunku materiałów – udźwignie prawie 1600 kg. Z kolei skrzynia ładunkowa każdego pojazdu pomieści ładunek o wadze nawet 6 ton. Sprzęt zostanie przetransportowany do Białegostoku, Siedlec, Skarżyska-Kamiennej, Wałbrzycha, Ostrowa Wielkopolskiego i Nowego Sącza.

Drezyny zostały wyprodukowane w Zakładzie Pojazdów Szynowych. To firma, która realizuje zlecenia na całym świecie, m.in. w Tajlandii. ZPS specjalizuje się w produkcji i naprawie maszyn kolejowych. W ofercie ma różne pojazdy służące do utrzymania sieci kolejowej, a także tramwajowej. Zakład Pojazdów Szynowych jest przedsiębiorstwem, którego historia sięga jeszcze XIX wieku. Przez wiele lat był znany jako Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. Aktualną nazwę nosi od 2006 r.

Choć ZNTK należą już do przeszłości, w Stargardzie wciąż prężnie działają firmy związane z przemysłem kolejowym. Oprócz ZPS to także KUCA – wiodący producent osprzętu sieci trakcyjnej oraz spółka PROjekt, zajmująca się projektowaniem i produkcją maszyn.

Zdjęcie: Zakład Pojazdów Szynowych