Aktualności: Kultura

Żegnaj lato na rok

4 września 2023

Za nami ostatnia impreza tegorocznych Coolturalnych Wakacji. Stargardzkie Centrum Kultury kolejny raz zaprosiło mieszkańców do wspólnej zabawy z okazji 40. urodzin. Był jubileuszowy koncert, a po nim plenerowa dyskoteka. Tych, którym zawsze mało wydarzeń, uspokajamy – wrzesień w Stargardzie zapowiada się naprawdę intensywnie.

W tym roku SCK świętowało podwójnie. Najpierw podczas inauguracji Dni Stargardu, a teraz na zakończenie Coolturalnych Wakacji. Placówka ma już 40 lat, więc nie zabrakło zabawnych anegdot, wspomnień i muzycznych niespodzianek. Na scenie Teatru Letniego wystąpili: Aleksandra Myślicka, Anna Krajewska-Pędzik i Agata Harhaj (Muffinki), Dominika Lewandowska i Wiktoria Krakowiak (Aveira), a także: Justyna Radziszewska, Hanna Cielecka, Amina Eo Khisko, Agnieszka Kopaczewska, Jakub Zajączkowski, Nikola Szkodlarska, Natalia Szymkowiak, Malwina Kolińska, Andrzej Kosko, Paulina Pryciak, Marzena Buła, Agnieszka Liszewska oraz zespół taneczny Dancehall Oliwii Woźniak z SCK. Artystom towarzyszyć będzie zespół pod kierownictwem Marcina Mateckiego (instrumenty klawiszowe): Michał Starkiewicz (gitara), Kamil Żuchowski (gitara basowa), Jakub Fiszer (perkusja), Anna Nowik (instrumenty dęte blaszane) oraz Maciej „Bosy” Marcinkowski (instrumenty dęte drewniane). Po urodzinowym koncercie rozpoczęła się dyskoteka z DJ Bajonem.

Podczas jubileuszu SCK na scenie Teatru Letniego pojawiły się 3 wyjątkowe osoby, które od wielu lat tworzą stargardzką kulturę i wzbogacają życie naszego miasta. Celina Gładysz, Maria Pyra i Tadeusz Surma otrzymali medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis. To odznaczenia przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celina Gładysz jest założycielką grupy De Facto i wokalistką, Maria Pyra prowadzi chór Cantore Gospel, a Tadeusz Surma od 1968 r. fotografuje wszystkie ważne i ciekawe wydarzenia w Stargardzie.

To już koniec Coolturalnych Wakacji w tym roku. Za nami ponad 2 miesiące koncertów, festynów i seansów filmowych. Po raz kolejny scena Teatru Letniego w większości była zajęta przez lokalnych artystów, którzy przygotowywali atrakcyjne występy. Działo się naprawdę dużo, a stargardzka publiczność dopisywała niezależnie od pogody. W naszym mieście nie zwalniamy jednak kulturalnego tempa. Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Archeologiczno-Historycznym, Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego SONI SPATIUM, Stargardzkie Dni Seniora, otwarcie Książnicy Stargardzkiej – to plany na najbliższe tygodnie. Szczegółowe informacje będą do sprawdzenia oczywiście na www.stargard.eu.

Zdjęcia: Maciej Dura-Pomarański