Aktualności: Turystyka

Znaczek z naszym klejnotem

6 października 2020

W środę (7.10.) Poczta Polska wprowadza do obiegu wyjątkowy – szczególnie dla stargardzian – znaczek pocztowy. Można na nim zobaczyć wnętrze kolegiaty NMP. Na publikację składa się również tzw. koperta pierwszego obiegu (FDC).

Poczta wydrukowała 4 000 000 znaczków z Klejnotem Pomorza Zachodniego. Wartość każdego z nich to 4 zł. Na znaczku można zobaczyć charakterystyczne sklepienie stargardzkiej świątyni, a także fragment ołtarza. Wzdłuż dolnej krawędzi umieszczono napis POLSKA oraz wartość. Powyżej – „Kolegiata Stargard – Klejnot Pomorza Zachodniego”.

Do znaczka zaprojektowano również kopertę FDC. To tak zwana koperta pierwszego obiegu – ma naklejony znaczek i okolicznościowy stempel. Wydawana jest w pierwszy dzień obiegu znaczka. W Polsce koperty FDC pojawiły się w 1950 r. Ich wartość filatelistyczna wzrasta, jeżeli zostały użyte w prawdziwym obiegu pocztowym.

Tymczasem w kolegiacie trwa remont stulecia. Świątynia będzie jeszcze piękniejsza. Elewacja i wnętrza jednego z naszych najcenniejszych zabytków zostaną odnowione. Pojawi się również efektowna iluminacja budynku. Warto regularnie zaglądać na facebookowy dziennik remontu stulecia, gdzie na bieżąco można sprawdzać postępy prac.

Grafiki: www.filatelistyka.poczta-polska.pl