Aktualności: Sprawy urzędowe

Zobacz, jak będzie w SCN

23 lutego 2021

Dobiegają końca prace budowlane w Stargardzkim Centrum Nauki. To pierwszy tego typu obiekt w naszym mieście. W odtworzonej kamienicy na czterech kondygnacjach będzie 55 interaktywnych eksponatów – matematycznych, fizycznych i technicznych. Jeszcze przed otwarciem SCN dla zwiedzających zaglądamy do projektowanych wnętrz.

Każde piętro nawiązywać będzie do historii Stargardu. Odwiedzający poznają średniowiecznych kupców, mieszczan i wojowników. To wszystko w otoczeniu elementów gotyckiej architektury. Dzięki połączeniu historii i nauk ścisłych zwiedzanie kolejnych stanowisk będzie wyjątkową przygodą – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Oprócz wystawy stałej w SCN znajdą się również zajęcia warsztatowe i prezentacje popularnonaukowe – a to wszystko na powierzchni ok. 1000 m2. Ekspozycja zostanie podzielona na cztery części:

– Kupcy – zwiedzający pozna źródło potęgi dawnego Stargardu, czyli handel zbożem. Jako kupiec będzie musiał być sprawny rachunkowo, by przeliczyć waluty. Nauczy się także czytać mapy i wytyczać szlaki transportowe po Pomorzu, na tereny Niemiec i do Skandynawii.

– Życie miasta – w tym dziale poznamy m.in. tajniki inżynierii dawnych i obecnych czasów.

– Do broni, na mury! – tutaj zwiedzający sprawdzi się w grach logicznych i strategicznych, a przy okazji zapozna się z zasadami fizyki.

– Innowatorzy – to część poświęcona współczesnemu Stargardowi. Czekają m.in. roboty, a w grze symulacyjnej będzie można zaplanować logistykę transportu towarów na cały świat.

Stargardzkie Centrum Nauki powstaje w odtworzonej kamienicy przy ul. Bolesława Chrobrego 21. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pierwsi zwiedzający wejdą tam już jesienią. Wartość całej inwestycji to prawie 8 000 000 zł. Na ten cel pozyskano 4 000 000 zł dofinansowania z Unii Europejskiej.

Wizualizacje: Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj