Aktualności: Sprawy urzędowe

Zobacz nasze miasto w UE

2 lipca 2019

W tym roku świętujemy 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji na Rynku Staromiejskim pojawiła się ciekawa wystawa. Warto przyjść i zobaczyć w jednym miejscu największe projekty, które zostały zrealizowane dzięki wsparciu funduszy unijnych.

Przez 15 lat w Stargardzie wykonywano inwestycje w ramach trzech perspektyw finansowych. Pojawiły się środki na edukację, rewitalizację, a także sport i kulturę. Dziś niemal w całym mieście można spotkać projekty, które powstały dzięki funduszom Unii Europejskiej. To nie tylko nowe drogi i wyremontowane budynki, ale także ciekawa współpraca międzynarodowa i kolejne wsparcie dla lokalnych przedsiębiorców.

Wystawa pokazuje największe inwestycje zrealizowane ze wsparciem UE. Dodatkowo każda fotografia jest opisana, a na niektórych planszach znajdują się zdjęcia archiwalne i wizualizacje projektów będących jeszcze w trakcie budowy. Można dowiedzieć się więcej m.in. o Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii, który jest jednym z najszybciej rozwijających się tego typu parków w regionie. Pieniądze z UE wspierają również przedsiębiorców z naszego miasta. Stargardzka Agencja Rozwoju Lokalnego udziela pożyczek i poręczeń kredytów w ramach inicjatywy JEREMIE.

Fundusze unijne trafiły także do miejsc chętnie odwiedzanych przez stargardzian – dzięki tym środkom wyremontowany został Młodzieżowy Dom Kultury, zrewitalizowano Stargardzkie Planty, blask odzyskała także Szkoła Muzyczna i Basteja. Jednym z najnowszych projektów jest z kolei „Transgraniczny Most Przyszłości”. Współpraca z niemieckim ośrodkiem BBV Eberswalde pozwoli na utworzenie w naszym mieście Centrum Orientacji Zawodowej i Zarządzania Zdrowiem. W siedzibie SP2 trwają prace remontowe. Uczniowie zyskają m.in. w pełni wyposażone pracownie tematyczne oraz wielofunkcyjne boisko.

Warto udać się na Rynek Staromiejski i zobaczyć wszystkie zaprezentowane inwestycje. Wystawa znajduje się w pobliżu kurtyny wodnej. Powstała dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Plansze można oglądać do połowy lipca.

Zdjęcia: UM w Stargardzie