Aktualności: Kultura

Zobacz plakaty w Książnicy

19 sierpnia 2020

Ciekawą propozycję przygotowali bibliotekarze z Książnicy Stargardzkiej. Na plenerowej wystawie można zobaczyć kopie plakatów propagandowych z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Ekspozycję przy tymczasowej siedzibie Książnicy (ul. Wojska Polskiego 3) można oglądać do końca sierpnia.

Plakaty pochodzą z obu stron konfliktu. Przedstawiają sugestywne rysunki i proste, dosadne hasła, które miały trafić do szerokiego grona odbiorców. Współcześni badacze uznają tego typu publikacje za ważne źródła historyczne. Pokazują nastroje społeczne sprzed 100 lat, a także zawierają w sobie konkretny przekaz. Na początku XX wieku plakaty propagandowe były popularną metodą agitacji. Dzięki odpowiedniej formie trafiały również do osób bez wykształcenia, a nawet niepiśmiennych.

Na wystawie w Książnicy można zobaczyć kopie plakatów, a także dowiedzieć się czegoś więcej o wojnie polsko-bolszewickiej. Ekspozycja powstała z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, czyli zwycięskiego pojedynku polskiej armii z siłami rosyjskimi. Na pamiątkę Cudu nad Wisłą w naszym kraju 15 sierpnia obchodzone jest Święto Wojska Polskiego.

Zdjęcia: Książnica Stargardzka