Aktualności: Kultura

Zobacz Stargard w Zamku Królewskim

23 listopada 2023

Ciekawostka dla odwiedzających w najbliższym czasie stolicę. W Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać wystawę dotyczącą badań archeologicznych prowadzonych po 1945 r. na Pomorzu Zachodnim. Na jednej z tablic przedstawione zostały wykopaliska w Stargardzie. Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających do 22.12. (piątek).

Wystawa dotyczy historii badań archeologicznych na Ziemiach Odzyskanych. Na Pomorzu Zachodnim pierwsze takie prace po II wojnie światowej przeprowadzono już w 1947 r. wśród gruzów Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Ekspozycję przygotowała dr Karolina Kokora, dyrektorka Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego w Wolinie. Znajduje się na Zamku Królewskim w Gabinecie Arcydzieł.

Na wystawie „Kraj czekający na swego odkrywcę” można lepiej poznać wybranie badania archeologiczne z naszego regionu. Znalazły się tam także zabytki odkryte w trakcie wykopalisk prowadzonych w Wolinie przez Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. To m.in. figurka słowiańskiego boga Świętowita i wytwory rzemiosła i sztuki skandynawskiej.

Warto wiedzieć, że w naszym Muzeum Archeologiczno-Historycznym mamy Dział Archeologii. Jego pracownicy prowadzą własne badania, sprawują nadzór archeologiczny nad różnymi inwestycjami, a także zajmują się gromadzeniem eksponatów. Ich zbiory to kilkaset tysięcy znalezisk – najstarsze pochodzą z neolitu, a najmłodsze z pierwszej połowy XX wieku. MAH ma również w pełni wyposażoną pracownię konserwatorką i nowoczesny magazyn na zabytki pochodzące z wykopalisk.

Zdjęcie: UM w Stargardzie/archiwum