Aktualności: Kultura

Żonkile w ogrodzie pamięci

19 kwietnia 2022

79 lat temu – 19 kwietnia 1943 r. – w getcie warszawskim wybuchło powstanie. W ramach upamiętnienia tego tragicznego wydarzenia co roku w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie odbywają się uroczystości. Stargardzianie kolejny raz wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. To oddanie hołdu ofiarom powstania, ale również szansa na poznanie historii żydowskich mieszkańców naszego miasta.

Symboliczny ogród pamięci znów zakwitł na terenie przy ul. Spichrzowej. To nieprzypadkowe miejsce – kiedyś znajdowała się tam synagoga. Dziś dziesiątki papierowych żonkili przypomniały o dawnych żydowskich mieszkańcach naszego miasta, a także wszystkich ofiarach Holokaustu. Podczas spotkania prezydent Rafał Zając otrzymał statuetkę wdzięczności za zachowywanie i pielęgnowanie pamięci. W ten sposób wyróżnieni zostali również dyrektor Książnicy Stargardzkiej Jolanta Aniszewska i Przemysław Antczak z Muzeum Archeologiczno-Historycznego.

– Pamięć jest ważna z perspektywy ludzi, którzy zginęli, ale również tych, którzy – wypędzeni z własnych domów – opuszczali te ziemie. Ważne, żeby zwłaszcza młodzi ludzie zdawali sobie sprawę z tego, że życie w pokoju to wartość. Życie w prawdzie i dzielenie się dobrem z innymi ludźmi jest cenne w naszych małych ojczyznach, dla całego kraju i w znaczeniu globalnym. Pamiętajmy o historii tej ziemi i tych, którzy z ogromnym trudem przez tę historię przechodzili – mówi prezydent Rafał Zając.

Wspomnienie wybuchu powstania w getcie warszawskim było też pełne odniesień do wojny trwającej w Ukrainie. – Wydawało się, że kolejny raz w bezpiecznej Europie nie doświadczymy tragicznego konfliktu zbrojnego. Że nie zobaczymy już tych wszystkich ciemnych odsłon człowieczego zachowania, jakie daje nam obraz wojny. Niech skłania nas to do refleksji, ale i wyraźnego sprzeciwu wobec takiego postępowania – mówi prezydent Rafał Zając.

W Stargardzie akcja Żonkile rozpoczęła się jeszcze przed oficjalnymi obchodami rocznicy powstania w getcie warszawskim. Najmłodsi mieszkańcy naszego miasta wzięli udział w warsztatach. Podczas zajęć wykonali papierowe, symboliczne kwiaty, a także obejrzeli filmy edukacyjne. Wydarzeniu towarzyszyło hasło „Łączy nas pamięć”. Organizatorem akcji w Stargardzie był Młodzieżowy Dom Kultury.

Zdjęcia: Paweł Bieg