Aktualności: Turystyka

Zwiedzanie w londyńskim stylu

26 czerwca 2023

2 piętrowe autobusy, 8 kursów, 12 godzin wiedzy, historii i ciekawostek o mieście – to była naprawdę intensywna niedziela dla tych, którzy wybrali się na wycieczkę po Stargardzie. W rolę przewodników wcielili się: prezydent Rafał Zając, jego zastępca Ewa Sowa oraz dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego Marcin Majewski i Piotr Tarnawski z MAH. Było coś dla zainteresowanych historią, rozwojem gospodarczym i miejskimi inwestycjami. Nie zabrakło oczywiście ciekawych widoków, które z pokładu zabytkowych piętrusów zachwycały jeszcze bardziej.

W tym roku autobusy ruszały z Park&Ride – od pierwszych minut wycieczki można było podziwiać jedną z najnowszych ukończonych inwestycji. Dalej uczestnicy przejechali w pobliżu amfiteatru, będącego w trakcie kompleksowej modernizacji i zobaczyli scenę przy Młodzieżowym Domu Kultury, na której występowały gwiazdy Stargard Festiwal ’23. Następnie z okien autobusu zachwycali się wyremontowaną kolegiatą, wysłuchując ciekawostek na temat tej wyjątkowej świątyni, która jest Pomnikiem Historii.

Kolejnym punktem wycieczki był Stargardzki Park Przemysłowy. Chociaż potocznie nazywany małym, w rzeczywistości jest miejscem pracy ponad 2600 osób i siedzibą 61 firm. Są tam zarówno duże międzynarodowe przedsiębiorstwa, jak i nieco mniejsze, lokalne. W SPP można było obejrzeć również naszą geotermię i zobaczyć, gdzie rozpocznie się obwodnica północna.

Zarówno na mieszkańcach naszego miasta, jak i na odwiedzających nas gościach duże wrażenie robią inwestycje w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii. Tam na 850 hektarach działa ponad 30 firm różnych branż, a pracę ma przeszło 6000 osób. Pokonując kolejne kilometry na drogach w PPNT uczestnicy wycieczki dowiedzieli się ciekawych informacji o zakładach działających w parku i kolejnych ogromnych inwestycjach, które są planowane w najbliższej przyszłości.

Zwiedzanie tej części Stargardu zakończył przejazd ul. W. Broniewskiego, gdzie można było posłuchać o stale rozwijającym się osiedlu Pyrzyckim. Dalej piętrowe autobusy minęły ujęcie wody, skąd czerpana jest nasza czysta i bardzo zdrowa stargardzianka. Wycieczka zakończyła się na Park&Ride, gdzie uczestnicy wymieniali się wrażeniami i dopytywali o szczegóły. Dawka aktualnej wiedzy i historycznych ciekawostek była bardzo duża, ale pasażerowie każdego z 8 kursów nie mieli wątpliwości, że spędzili czas w naprawdę wartościowy sposób.

Zdjęcia: UM w Stargardzie