Aktualności: Działania społeczne

Zwiększamy dostępność

3 października 2022

Kilka tygodni temu poprawił się komfort osób z niepełnosprawnościami odwiedzających Urząd Miejski przy ul. S. Czarnieckiego i Ratusz na Rynku Staromiejskim. Wyremontowane toalety w obu budynkach zostały w pełni dostosowane do ich potrzeb. Przed nami kolejne inwestycje w likwidowanie następnych barier. Zdobyliśmy 100 000 zł dofinansowania m.in. na sprzęt do automatycznego otwierania drzwi.

W obu budynkach Urzędu Miejskiego na parterze będzie kompleksowy system oznaczeń – m.in. piktogramy, tabliczki, fakturowa nawierzchnia, a także przenośna pętla indukcyjna. To wszystko ułatwi poruszanie się po obiektach – również osobom niewidomym i niedosłyszącym. Całość będzie dostosowana do aktualnych zaleceń dotyczących dostępności. Powstaną także filmy w języku migowym i z napisami. Takie nagrania ułatwią stargardzianom z niepełnosprawnościami załatwianie swoich spraw w urzędzie.

W ramach projektu zaplanowano też inwestycje w Ratuszu. Wejście do budynku będzie wygodniejsze – zniknie próg, który może utrudniać poruszanie się. Dodatkowy sprzęt umożliwi również automatycznie otwieranie drzwi wejściowych i wewnętrznych. Cały projekt zwiększenia dostępności powinien zakończyć się w połowie 2023 r. Na ten cel pozyskaliśmy dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zdjęcie: pexels.com