Aktualności: Kultura

FILARY coraz bliżej

16 września 2021

Stargardzkie Centrum Nauki otworzy swoje progi dla mieszkańców jeszcze we wrześniu. W środku jest już całe wyposażenie, a do zrobienia są ostatnie prace kosmetyczne. FILARY skompletowały też całą kadrę, która będzie pracowała z gośćmi centrum. Pierwsze ciekawe spotkanie zorganizowane przez SCN już 25.09. (sobota). Przed nami Piknik Naukowy w Parku Zamkowym.

Wydarzenie to świetna okazja dla miłośników ciekawych sposobów zdobywania wiedzy. To pierwsze takie wydarzenie w naszym mieście. Więcej piszemy o nim tutaj. Organizatorzy zapowiedzieli atrakcje dla stargardzian w każdym wieku. Z kolei pierwsi szczęśliwcy zajrzą do środka kamienicy przy ul B. Chrobrego 21 już za niecałe 2 tygodnie. Będzie to w sumie ponad 300 osób, które w większości wypełniły formularz dostępny dla wszystkich. – Budynek jest już niemal całkowicie wyposażony, zostało tylko umeblowanie naszych biur. Zanim rozpoczniemy pilotaże, wszystko będzie dopięte na ostatni guzik – mówi Ernest Warych, kierownik SCN.

W czasie pilotażowego zwiedzania zbierane będą opinie od odwiedzających, testowane liczebności grup i organizacja ścieżek edukacyjnych. Wciąż zapisywać mogą się też nauczyciele, którzy po otwarciu chcieliby odwiedzić SCN ze swoimi uczniami. W tej sprawie wystarczy napisać e-maila: anita@scn-filary.pl.

FILARY mają już też cały zespół pracowników. – Cieszymy się, że zebraliśmy tak różnorodną, dynamiczną grupę, pełną pozytywnej energii. W nadchodzących tygodniach załoga przejdzie jeszcze szereg szkoleń, będziemy też oprowadzać się nawzajem w ramach nabierania wprawy. Zależy nam, żeby naprawdę doskonale przygotować się do otwarcia – mówi Joanna Cupak, zastępczyni kierownika SCN.

Eksponaty w Stargardzkim Centrum Nauki dotyczące głównie nauk ścisłych będą ujęte w fabułę nawiązującą do średniowiecznej historii Stargardu. Dzięki takiemu zabiegowi zwiedzający nie tylko zrozumieją prawa według których funkcjonuje nasz świat, ale też poznają wiele ciekawostek z życia swoich przodków. Na ostatnim piętrze natomiast skupiono się na innowacyjnych technologiach. Tam będą się również odbywać warsztaty i spotkania z ludźmi ze świata nauki.

Zdjęcia: SCN FILARY