Aktualności: Sprawy urzędowe

Łączymy się ponad 25 lat

9 czerwca 2022

W 1995 r. utworzony został Euroregion Pomerania. W jego skład wchodzi także nasze miasto. Dzięki temu na przestrzeni lat w Stargardzie zrealizowanych zostało kilkanaście projektów z unijnym dofinansowaniem – inwestycji, spotkań i wymiany dobrych praktyk. Teraz, po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, udało się wreszcie zorganizować jubileusz 25-lecia.

W uroczystościach wziął udział Piotr Mync, zastępca prezydenta, który przekazał upominki – akwarele przedstawiające stargardzkie zabytki – prezydentom Euroregionu Pomerania: Michaelowi Sackowi i Krzysztofowi Sosce. Podczas jubileuszowego spotkania remont siedziby Państwowej Szkoły Muzycznej w Stargardzie został wskazany jako przykład znaczącej realizacji dla programu. W 2013 r. PSM zyskała nowe oblicze – przy ul. Kazimierza Wielkiego zmodernizowana została zarówno zabytkowa kamienica, jak i nowszy budynek.

Przynależność do Euroregionu Pomerania to liczne korzyści. Dzięki realizacji różnych programów m.in. przebudowana i wyremontowana została Basteja, w której urządzono nowoczesne muzeum. Blask odzyskała także Brama Wałowa. Z dofinansowań korzystało Stargardzkie Centrum Kultury, a Przedszkole Miejskie nr 2 wzięło udział w programie polsko-niemieckiej edukacji online.

W realizacji jest również duży projekt „Transgraniczny Most Przyszłości”. Dzięki niemu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 zyskali w pełni wyposażone pracownie tematyczne i wielofunkcyjne boisko. Młodzi stargardzianie utrzymują też kontakt z kolegami z partnerskiej szkoły w Eberswalde. Ostatnio gościli ich w SP nr 2. Relacja z tego spotkania jest tutaj.

Zdjęcia: UM w Stargardzie