Aktualności: Sprawy urzędowe

Muzyczna Niepodległa

6 listopada 2023

W najbliższą sobotę (11.11.) świętujemy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w Stargardzie będzie się działo. W planach są oczywiście uroczyste, oficjalne obchody, ale także coś dla koneserów muzyki klasycznej i tych, którzy lubią świętować na sportowo. Nie zabraknie także pokazu sprzętu wojskowego i grochówki dla mieszkańców.

Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości w naszym mieście rozpoczniemy o 10:30. Wtedy pod pomnikiem Stargardzianie Ojczyźnie – w setną rocznicę odzyskania niepodległości” zostaną złożone kwiaty i zapłoną symboliczne, biało-czerwone znicze. O 11:00 w kolegiacie rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie dużo będzie się działo na Rynku Staromiejskim. Pokaz sprzętu wojskowego, uroczysty apel, grochówka – to wszystko od około 12:00.

Dzień Niepodległości w Stargardzie tradycyjnie już obchodzimy także na sportowo. O 14:00 w Parku Chrobrego wystartują biegacze w kategorii OPEN oraz maszerujący nordic walking. Są też konkurencje dla dzieci i młodzieży. Na wszystkich uczestników czekają pamiątkowe medale, a na najszybszych – dodatkowe nagrody i statuetki. Więcej informacji o 6. Biegu „Stargard dla Niepodległej” tutaj.

W sobotę (11.11.) można także wziąć udział w dwóch wydarzeniach muzycznych. O 15:30 w kolegiacie rozpocznie się koncert – na organach zagra prof. dr hab. Bogdan Narloch. Z kolei o 17:00 w Stargardzkim Centrum Kultury (duża scena) wystąpią muzycy Orkiestry Camerata. Towarzyszyć im będzie Radosław Pujanek (skrzypce) i Baltic Neopolis Orchestra, a w programie znalazły się m.in. utwory Ignacego Paderewskiego i Marka Jasińskiego. Udział w obu wydarzeniach jest bezpłatny. Bezpłatne wejściówki na koncert prezydencki w SCK są do odbioru w kasie kina od 6.11. (poniedziałek).