Aktualności: Sprawy urzędowe

SBO 2024 – pomysły do północy

22 maja 2023

Jeszcze przez cały poniedziałek (22.05.) czekamy na zgłoszenia do najnowszej edycji Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego. Już po raz 10 mieszkańcy sami zdecydują, co zostanie zrobione w ich najbliższej okolicy. Tym razem do wydania jest łącznie 2 100 000 zł. Swoje pomysły można zgłaszać przez internet – na www.stargard.budzet-obywatelski.org albo na wydrukowanych i wypełnionych kartach z załącznika poniżej. Warto pamiętać, że formularze internetowe będą przyjmowane aż do 23:59. Do każdego projektu trzeba też dołączyć listę z podpisami stargardzian popierających zgłoszenie. Wzór listy również można pobrać poniżej.

– Każda kolejna edycja Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego pokazuje, że mieszkańcy chcą brać sprawy w swoje ręce i mieć bezpośredni wpływ na to, jak wygląda nasze miasto. To również okazja do wielu wartościowych spotkań i rozmów o tym, co jeszcze należy zrobić. Wszystko zaczyna się jednak od dobrego pomysłu. Zachęcam do zgłaszania propozycji. Jestem przekonany, że stargardzianie znów udowodnią swoją kreatywność, którą każdego dnia podziwiamy w już zrealizowanych projektach – mówi prezydent Rafał Zając.

Formularz zgłoszeniowy jest bardzo prosty. Należy wskazać w nim nazwę i lokalizację projektu, a także szacowane koszty inwestycji. Trzeba też dołączyć listę z podpisami osób popierających pomysł. Propozycje są przyjmowane niezależnie od obszaru, w którym mieszka zgłaszający – każdy może wskazać projekt do realizacji w dowolnym miejscu. Do zgłoszenia można dodać materiały pomocnicze – np. zdjęcia, wizualizacje, mapy. Głosowanie na zaakceptowane projekty rozpocznie się 26.06. (poniedziałek) i potrwa do 17.07. (poniedziałek). Wyniki SBO 2024 poznamy do końca września.

Swój pomysł do realizacji mogą zgłaszać stargardzianie w każdym wieku. Osoby niepełnoletnie muszą jednak dostarczyć zgodę podpisaną przez rodzica lub opiekuna. Wzór można pobrać z załącznika poniżej. Jest także na stronie www.stargard.budzet-obywatelski.org albo – w wersji papierowej – w Urzędzie Miejskim (ul. S. Czarnieckiego 17).

Do tej pory w Stargardzie odbyło się 9 edycji SBO. W tym czasie mieszkańcy wskazali do realizacji w sumie aż 99 projektów, oddając na nie łącznie ponad 100 000 głosów. Wszystkie zwycięskie propozycje kosztowały przeszło 16 200 000 zł. Place zabaw, plenerowe siłownie, mural, chodniki, miejsca do parkowania – to tylko niektóre pomysły kreatywnych stargardzian, którzy chcą zmieniać swoją okolicę. Już za kilka miesięcy okaże się, na jakie projekty wydamy następne 2 100 000 zł.

SBO 2024 – formularz zgłoszenia (PDF)

SBO 2024 – formularz zgłoszenia (DOC)

SBO 2024 – lista poparcia (PDF)

SBO 2024 – lista poparcia (DOC)

SBO 2024 – zgoda opiekuna (PDF)

SBO 2024 – zgoda opiekuna (DOC)