Aktualności: Sprawy urzędowe

Święto saperów

14 kwietnia 2023

14 kwietnia to ważna data dla żołnierzy wojsk inżynieryjnych. Właśnie wtedy obchodzony jest tzw. Dzień Sapera. Termin nawiązuje do rocznicy forsowania Odry i Nysy Łużyckiej podczas II wojny światowej. W naszym mieście żołnierze również świętowali wraz z zaproszonymi gośćmi. Od ponad 50 lat stacjonuje u nas 2 Stargardzki Batalion Saperów, który podlega 12 Dywizji Zmechanizowanej.

Tegoroczne obchody Święta Wojsk Inżynieryjnych rozpoczęły się na cmentarzu przy ul. T. Kościuszki. Tam na odnowionej w 2022 r. kwaterze saperów odbył się apel pamięci. – To ważne, żebyśmy cały czas, na różne sposoby budowali lokalną tożsamość. Musimy mieć świadomość historii, którą tworzyli tutaj nasi przodkowie tuż po II wojnie światowej. Z tej pamięci wyrasta patriotyzm przekazywany później kolejnym pokoleniom – mówi prezydent Rafał Zając. O inwestycji w kwaterę więcej można przeczytać tutaj.

Następnie świętowanie przeniosło się do Czerwonych Koszar. Tam odbyła się zbiórka, defilada i pokaz sprzętu wojskowego. – Dziękuję żołnierzom za to, że są zawsze w gotowości do reagowania w trudnych sytuacjach, w różnych częściach naszego kraju, a także świata. To również stargardzianom daje poczucie bezpieczeństwa. Zdajemy sobie sprawę z roli saperów podczas wojny, ale pamiętajmy też, jak wiele robią w trakcie pokoju – mówi prezydent Rafał Zając. Dzień Sapera był również okazją do wręczenia wyróżnień i nagród. Odznakę pamiątkową odebrał m.in. prezydent Rafał Zając. W uroczystościach brały udział także dzieci ze stargardzkich przedszkoli i szkół podstawowych. Najmłodszych najbardziej zainteresowały wojskowe pojazdy.

Saperzy doskonale sprawdzają się w różnych działaniach. Warto wiedzieć, że do ich zadań w czasie pokoju należy np. wspieranie ludności cywilnej podczas klęsk żywiołowych. Nasi żołnierze angażują się również w akcje charytatywne. Od lat przy 2 batalionie działa też Wojskowy Klub Honorowych Dawców Krwi „Saper”.

Zdjęcia: UM w Stargardzie