Aktualności: Sprawy urzędowe

Święto ułanów

14 lipca 2023

W białych koszarach w Stargardzie stacjonuje 2 batalion piechoty zmotoryzowanej – 14 batalion Ułanów Jazłowieckich. Każdego roku w lipcu żołnierze świętują rocznicę bitwy pod Jazłowcem. To jedno ze starć wojny polsko-bolszewickiej. W 1919 r. ułani stoczyli zwycięską walkę z Ukraińcami. Jej efektem było oswobodzenie miasta i klasztoru Sióstr Niepokalanek.

– Wydarzenia w Ukrainie bardzo mocno uświadamiają nam, że widmo wojny nawet współcześnie jest czymś realnym. Tym bardziej doceniamy, że w Stargardzie działa znakomicie wyszkolona i zaangażowana jednostka bojowa. Święta takie jak dziś są szczególną okazją do podziękowania żołnierzom i pracownikom cywilnym za mnóstwo energii, poświęcenie i stałe podnoszenie kompetencji. Jesteśmy wdzięczni również ich rodzinom – za wyrozumiałość i pełne wsparcie. Świadomość obecności 2 batalionu piechoty zmotoryzowanej buduje realne bezpieczeństwo Polaków, bezpieczeństwo stargardzian – mówi prezydent Rafał Zając.

Jak zawsze z okazji święta ułanów w białych koszarach odbył się uroczysty apel wraz z pokazem musztry paradnej i umiejętności bojowych. Wręczono również odznaczenia dla żołnierzy, którzy wzorowo pełnią służbę i wyróżniają się dużym zaangażowaniem w wykonywane obowiązki. 14 batalion Ułanów Jazłowieckich podlega 12 Brygadzie Zmechanizowanej im. gen. J. Hallera. Swoją tradycję i nazwę wyróżniającą batalion otrzymał na cześć 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.

To nie koniec świętowania. Już w najbliższą sobotę (15.07.) na strzelnicy garnizonowej (al. Żołnierza 37) odbędzie się piknik wojskowy i Szarża Ułańska, czyli bieg z przeszkodami – nie tylko dla żołnierzy. W planach wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Więcej piszemy o tym tutaj.

Zdjęcia: UM w Stargardzie