Aktualności: Kultura

Sztuka na wyciągnięcie ręki

7 lipca 2023

W naszym mieście załatwiając swoje sprawy w urzędzie, czekając na autobus albo robiąc zakupy, można trafić na dzieła lokalnych twórców. Te nietypowe spotkania nie są jednak przypadkowe. Od lat Stargardzkie Stowarzyszenie Miłośników Sztuk Plastycznych „BRAMA” umieszcza obrazy i fotografie w różnych – często nietypowych – miejscach. Wszystko w ramach Strefy Sztuki, która opuszcza galerie i dosłownie wychodzi do mieszkańców.

Dzieła lokalnych artystów można znaleźć w Ratuszu, Młodzieżowym Domu Kultury, gablocie STBS przy pl. Wolności, Szkole Muzycznej, szpitalu rehabilitacyjnym (ul. S. Staszica), aptece „Nowa” (ul. M. Reja), w siedzibach Wód Miejskich i Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz w poczekalni Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. Twórcy z „BRAMY” nie ograniczają się tylko do Stargardu. Nasza Strefa Sztuki dotarła również do Urzędu Gminy w Ińsku.

Obrazy, które pojawiają się w przestrzeni miejskiej Stargardu, mają różną tematykę. Są oczywiście widoki z naszego miasta, ale również formy abstrakcyjne, motywy roślinne, zwierzęce i portrety. Warto na co dzień zwracać uwagę na sztukę, którą można spotkać w nietypowych miejscach. Od 2022 r. kolejna oryginalna ozdoba pojawiła się także w Urzędzie Miejskim. To ceramiczna płaskorzeźba przedstawiająca Ratusz, odwach i kamienice przy Rynku Staromiejskim. Jej autorami są najmłodsi artyści z „BRAMY”. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

Zdjęcia: FB/Brama Galeria Sztuki, UM w Stargardzie/archiwum