Aktualności: Kultura

Szukamy twórców kultury

10 stycznia 2023

To ważne wyróżnienia dla tych, którzy swoje artystyczne działania związali z naszym miastem. Do końca stycznia (31.01., wtorek) przyjmowane są wnioski o przyznanie nagród Prezydenta Miasta Stargard dla artystów, twórców i kreatorów kultury. Jak zawsze wyróżnimy również organizatorów jednego z wydarzeń oraz docenimy zdolne dzieci i młodzież. Szczegółowy regulamin i wnioski do pobrania można znaleźć tutaj. Dokumenty są przyjmowane w Biurze Obsługi Klienta (ul. S. Czarnieckiego 17).

Stypendium otrzymają zdolni stargardzianie, którzy nie skończyli jeszcze 26 lat. Takie osoby powinny mieszkać lub kształcić się artystycznie w Stargardzie, a także posiadać udokumentowane osiągnięcia w reprezentowanej przez siebie dziedzinie sztuki. Ważne, by uczestniczyły w życiu kulturalnym miasta. Stypendium to wsparcie finansowe w wysokości od 250 zł brutto do 550 zł brutto – jego wysokość określana jest na podstawie rangi osiągnięć kandydata.

Nagrody przyznawane są za wybitne osiągnięcia indywidualne lub zespołowe. Mogą je dostać osoby fizyczne, ale też osoby prawne i organizacje pozarządowe, które działają w Stargardzie. Takie wyróżnienia przyznawane są w kilku kategoriach: Młody Artysta (statuetka, możliwość przyznania kilku nagród), Artysta/Twórca (jedna nagroda – statuetka i 7000 zł), Kreator Kultury (jedna nagroda – statuetka i 7000 zł), Ambasador Kultury (jedna nagroda honorowa – statuetka), Wydarzenie kulturalne roku (jedna nagroda honorowa – statuetka), Nagroda okolicznościowa (jedna nagroda za całokształt pracy lub jubileusz – statuetka i 7000 zł).

Nagrody i stypendia są przyznawane z inicjatywy Prezydenta Miasta lub na wniosek m.in. 30 mieszkańców Stargardu, Młodzieżowego Zespołu Doradczego, placówek oświatowych, instytucji, stowarzyszeń i fundacji.

Zdjęcie: Paweł Bieg/archiwum