Aktualności: Sprawy urzędowe

W sobotę świętujemy

10 listopada 2023

Przed nami 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Stargardzianie mogą spędzić ten dzień na różne sposoby. W sobotę (11.11.) będzie oczywiście oficjalne świętowanie na Rynku Staromiejskim. Oprócz tego na mieszkańców czekają dwa bezpłatne koncerty. Z kolei ci, którzy lubią aktywnie wykorzystywać wolny czas, wezmą udział w 6. Biegu „Stargard dla Niepodległej”.

Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości w naszym mieście rozpoczniemy o 10:30. Wtedy pod pomnikiem Stargardzianie Ojczyźnie – w setną rocznicę odzyskania niepodległości” zostaną złożone kwiaty i zapłoną symboliczne, biało-czerwone znicze. O 11:00 w kolegiacie rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie dużo będzie się działo na Rynku Staromiejskim. Pokaz sprzętu wojskowego, uroczysty apel, grochówka – to wszystko od około 12:00.

Dzień Niepodległości w Stargardzie tradycyjnie już obchodzimy także na sportowo. O 14:00 w Parku Chrobrego wystartują biegacze w kategorii OPEN oraz maszerujący nordic walking. Są też konkurencje dla dzieci i młodzieży. Na wszystkich uczestników czekają pamiątkowe medale, a na najszybszych – dodatkowe nagrody i statuetki. Więcej informacji o 6. Biegu „Stargard dla Niepodległej” tutaj.

W sobotę (11.11.) można także wziąć udział w dwóch wydarzeniach muzycznych. O 15:30 w kolegiacie rozpocznie się koncert – na organach zagra prof. dr hab. Bogdan Narloch. Z kolei o 17:00 w Stargardzkim Centrum Kultury (duża scena) wystąpią muzycy Orkiestry Camerata. Towarzyszyć im będzie Radosław Pujanek (skrzypce) i Baltic Neopolis Orchestra, a w programie znalazły się m.in. utwory Ignacego Paderewskiego i Marka Jasińskiego. Udział w obu wydarzeniach jest bezpłatny. Bezpłatne wejściówki na koncert prezydencki w SCK są do odbioru w kasie kina (czynna codziennie od 11:00).