Aktualności: Edukacja

Wakacje z inwestycjami

31 lipca 2023

Malowanie, remonty na placach zabaw i boiskach, nowe oświetlenie, ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, realizacja projektów wybranych w Stargardzkim Budżecie Obywatelskim – każdego roku w wakacje dużo się dzieje w miejskich szkołach podstawowych, przedszkolach i żłobku. Tym razem wszystkie prace pochłoną około 2 800 000 zł. Letni odpoczynek od nauki to najlepszy czas na mniejsze i większe inwestycje. Dzięki temu młodzi ludzie po wakacjach wrócą do odnowionych i dodatkowo wyposażonych placówek.

Na półmetku wakacji sprawdzamy, co dzieje się w szkołach i przedszkolach pod nieobecność dzieci i młodzieży. We wszystkich podstawówkach prowadzone są bieżące naprawy i konserwacje. W SP nr 1 w ramach SBO modernizowany jest plac zabaw i teren, na którym powstanie zielony ogród sensoryczny. W Dwójce trwają prace przy adaptacji gabinetu logopedycznego i informatycznego, a w Trójce wymalowana została stołówka. W SP nr 3 gotowy jest już łącznik, a w przygotowywaniu naprawdę duża inwestycja – remont, który może kosztować nawet 7 500 000 zł. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

W Szkole Podstawowej nr 4 w salach lekcyjnych wymieniane są podłogi i odświeżane ściany. Nowa nawierzchnia pojawi się również na wielofunkcyjnym boisku i placu zabaw. Dodatkowo w Czwórce będzie zupełnie nowa pracownia komputerowa. W ramach wakacyjnych inwestycji wykonane zostaną również ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami – m.in. mocowanie stopni antypoślizgowych na schodach i montaż nakładek na klamki.

W SP nr 5, 7, 8, 10 i 11 również trwają bieżące konserwacje i naprawy. W Ósemce wymieniane jest oświetlenie i remontowane są schody. W tej szkole w ramach SBO doposażona zostanie również siłownia plenerowa. Z kolei w Jedenastce dzięki SBO powstanie wielofunkcyjne boisko i bieżnia do skoku w dal. W SP nr 11 w wakacje wymieniane są również elementy wentylacji na basenie.

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1, czyli w SP nr 6 i PM nr 7 także prowadzone są bieżące prace. W budynku przy ul. Armii Krajowej remont przechodzi m.in. pomieszczenie, w którym po wakacjach będzie gabinet terapeutyczny. Z kolei przy ul. Twardowskiego wokół placu zabaw pojawi się ogrodzenie, a trawa syntetyczna na boisku do piłki nożnej zostanie naprawiona. Natomiast w Zespole Szkół (SP nr 9 i Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia) oprócz standardowych napraw wykonana będzie nowoczesna pracownia komputerowa.

Inwestujemy również w przedszkola. W PM nr 3 wymieniona zostanie winda towarowa. Blask odzyska też plac zabaw, na którym pojawią się zupełnie nowe urządzenia. Z kolei w Przedszkolu Miejskim nr 5 w sali do integracji sensorycznej i małej terapii będzie nowe oświetlenie. W PM nr 6 trwa realizacja projektu SBO – „Historia w zabawie zaklęta”. Już niedługo maluchy będą tam miały do dyspozycji aż 5 domków z akcesoriami, które nawiązują do zabudowy Starego Miasta. Tego lata dzieje się również w Żłobku Miejskim „Leśna Polana”. W siedzibie na os. Zachód przeprowadzany jest kompleksowy remont pralni i suszarni.

W Stargardzie działa 7 publicznych przedszkoli – w tym dwa z oddziałami integracyjnymi – 11 podstawówek – jedna z oddziałami integracyjnymi, jedna z oddziałami mistrzostwa sportowego i Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I Stopnia oraz Żłobek Miejski „Leśna Polana”. Regularnie inwestujemy w naszych placówkach, żeby młodzi ludzie przebywali w jak najbardziej komfortowych wnętrzach i mieli do dyspozycji nowoczesne sprzęty. Własne zadania, projekty SBO, programy unijne i rządowe – na szkoły, przedszkola i żłobek wydajemy zarówno pieniądze z budżetu miasta, jak i pozyskane środki zewnętrzne.

Zdjęcia: UM w Stargardzie/SP nr 4/SP nr 11