Aktualności: Sprawy urzędowe

Wymień piec, zadbaj o powietrze

4 stycznia 2022

Na stargardzian wciąż czekają środki na termomodernizację budynków i wymianę źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne. Dzięki temu poprawia się jakość powietrza w całym mieście. Dofinansowanie pozwala zmniejszyć koszty takich inwestycji. Cały czas można przystąpić do jednego z trzech programów i zdobyć nawet 50 000 zł.

Kilkadziesiąt grantów czeka zarówno na mieszkańców budynków wielorodzinnych, jak i pojedynczych domów. Pieniądze powinny być przeznaczane na likwidację pieców na paliwo stałe i przede wszystkim podłączenie do sieci miejskiej. Jeżeli to niemożliwe, inną opcją jest ogrzewanie gazowe, elektryczne, olejowe oraz oparte na odnawialnych źródłach energii. Z kolei termomodernizacja budynków obejmuje np. izolację cieplną ścian oraz wymianę okien i drzwi.

W Stargardzie można dostać dofinansowanie w ramach 3 projektów. Czyste Powietrze to pieniądze wymianę starych pieców na paliwo stałe, instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną, mikroinstalację fotowoltaiczną, a także ocieplenie budynków oraz wymianę okien i drzwi. Wysokość dofinansowania w Czystym Powietrzu zależy od dochodu rodziny. Maksymalnie można dostać 37 000 zł. Dwa kolejne projekty są realizowane w ramach Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego. Jeden z nich – informacje tutaj – dotyczy likwidacji pieców na paliwo stałe, a drugi – szczegóły tutaj – likwidacji pieców wraz z termomodernizacją budynków jednorodzinnych. W tych programach można zdobyć od 7 500 zł do nawet 50 000 zł.

Wkrótce do stargardzian trafi też biuletyn informacyjny. Znalazły się w nim bardzo szczegółowe informacje o wszystkich projektach realizowanych w naszym mieście. Publikacja w formie papierowej dotrze przede wszystkim do tych mieszkańców, którzy mogliby skorzystać z dotacji. Biuletyn jest też do pobrania dla każdego – z załącznika poniżej.

Zdjęcie: UM w Stargardzie/archiwum

Biuletyn ekologiczny