Aktualności: Edukacja

Zajrzeliśmy na plac budowy

22 listopada 2023

W Szkole Podstawowej nr 3 roboty idą pełną parą. Jako pierwsi postępy prac na własne oczy mogli zobaczyć dziennikarze, którzy wzięli udział w śniadaniu prasowym. Poznali szczegóły inwestycji i dopytali o terminy oraz pełny zakres tego ogromnego remontu. Gotowa jest już nowa instalacja centralnego ogrzewania. Kończy się też wymiana instalacji elektrycznej. Wzmocniona została także więźba dachowa.

– To bardzo potrzebne roboty budowlane, a jednocześnie znacznie więcej niż remont. Młodzi ludzie zyskają również bezcenną wiedzę na temat ekologii, zdrowego trybu życia i zasad dbania o środowisko naturalne. Korzyści udziału w tym projekcie będziemy odczuwać tak naprawdę jeszcze wiele lat po jego realizacji. Przygotowanie i zaplanowanie dużego remontu wymagało wiele pracy. Trzeba podkreślić starania dyrektora śp. Romualda Bobrowicza, który marzył o takich właśnie zmianach w Trójce – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

Po zakończeniu wszystkich prac uczniowie, nauczyciele i pracownicy SP nr 3 zyskają zmodernizowany budynek, hol i salę gimnastyczną. Nowe instalacje – elektryczna i centralnego ogrzewania – zwiększą bezpieczeństwo i zapewnią komfort korzystania z częściowo wyremontowanych pomieszczeń. Wymienione zostaną okna i drzwi, a na dachu pojawią się panele fotowoltaiczne, które pozwolą obniżyć koszty utrzymania obiektu. Z kolei na zewnątrz jeden z budynków zostanie docieplony. Będzie także nowoczesna centrala wentylacyjna, dzięki której uda się odzyskać nawet 80% ciepła.

Wartość inwestycji w SP nr 3 to ponad 7 700 000 zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, remont powinien zakończyć się wiosną przyszłego roku. W Trójce oprócz prac budowlanych prowadzone są też inne proekologiczne działania. Uczniowie wzięli już udział m.in. w konkursie plastycznym. Kółko ekologiczno-przyrodnicze, warsztaty, szkolna gazetka, dodatkowe zajęcia – to kolejne korzyści tego dużego projektu. Postępy prac i aktualne ciekawostki związane z życiem szkoły można też znaleźć tutaj.

Zdjęcia: UM w Stargardzie

Projekt: Poprawa efektywności energetycznej w budynku Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Stargardzie korzysta z dofinansowania o wartości 1 067 779,90 EUR, co stanowi równowartość 4 608 431,26 PLN, otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego).

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w kwocie 813 252,58 zł.

https://stargard.eu/dla-mieszkanca/fundusz-eog/projekt-poprawa-efektywnosci-energetycznej-w-budynku-szkoly-podstawowej-nr-3-im-kornela-makuszynskiego-z-oddzialami-mistrzostwa-sportowego-w-stargardzie/