Aktualności: Edukacja

Zielona Trójka gotowa

29 kwietnia 2024

To przede wszystkim termomodernizacja, ale także inne korzyści dla uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 3. Zakończyła się ogromna inwestycja, dzięki której placówka jest jeszcze bezpieczniejsza, wygodna i bardziej ekologiczna. Młodzi ludzie zyskali również bezcenną wiedzę na temat ochrony środowiska. Cały projekt o wartości ponad 7 700 000 zł został podsumowany podczas śniadania prasowego. W spotkaniu wzięli udział m.in. dziennikarze, którzy na własne oczy mogli zobaczyć efekty inwestycji w SP nr 3.

– Wydaje się, że całkiem niedawno zaczynaliśmy ten wielki projekt, a już możemy ogłosić jego zakończenie. To było 8 miesięcy naprawdę intensywnej pracy, której efekty robią wrażenie. Już po wakacjach zmianę na lepsze odczują obecni uczniowie Trójki, ale pamiętajmy, że inwestujemy także w następne pokolenia młodych ludzi. Chcemy tworzyć dla nich bezpieczną przestrzeń nie tylko do nauki, ale również do wszechstronnego rozwoju. Doskonale widać to chociażby po rosnącym zainteresowaniu uczniów tematem ochrony środowiska, który jest teraz dla szkoły szczególnie ważny – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

W ramach inwestycji ściany części budynku Trójki zostały ocieplone. Remont przeszedł również dach, na którym zamontowano panele fotowoltaiczne. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy SP nr 3 zyskali także zmodernizowany hol i salę gimnastyczną. Nowe instalacje – elektryczna i centralnego ogrzewania – zwiększają bezpieczeństwo, a centrala wentylacyjna pozwoli na odzyskanie nawet 80% ciepła. Część sal lekcyjnych wyremontowano, a ich wnętrza oświetlają energooszczędne lampy. Wymienione zostały również okna i drzwi.

Inwestycja w Trójce to jednak coś więcej niż termomodernizacja. W jednym projekcie połączono działania inwestycyjne, edukacyjne i komunikacyjne. Uczniowie brali udział w konkursach z nagrodami, szkolnej debacie i turnieju wiedzy. Wydawali też własną gazetkę i działali w kółku ekologiczno-przyrodniczym. Były również warsztaty dla rodziców oraz piknik. Na terenie placówki pojawiła się też ścieżka edukacyjna, która jest dostępna dla wszystkich. Wszystko po to, żeby młodzi ludzie, a także ich rodzice i opiekunowie zyskali ważną wiedzę m.in. o odnawialnych źródłach energii, ochronie środowiska i zmianach klimatu.

Zdjęcia: UM w Stargardzie

Projekt: Poprawa efektywności energetycznej w budynku Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Stargardzie korzysta z dofinansowania o wartości 1 067 779,90 EUR, co stanowi równowartość 4 608 431,26 PLN, otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego).

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w kwocie 813 252,58 zł.

https://stargard.eu/dla-mieszkanca/fundusz-eog/projekt-poprawa-efektywnosci-energetycznej-w-budynku-szkoly-podstawowej-nr-3-im-kornela-makuszynskiego-z-oddzialami-mistrzostwa-sportowego-w-stargardzie/

https://sp3.stargard.pl/eko/