Aktualności: Sprawy urzędowe

7 milionów w 3 miesiące

29 sierpnia 2023

Duży remont w Szkole Podstawowej nr 3, kolejne prace przy renowacji zabytkowych murów obronnych, nowe boisko przy Szkole Podstawowej nr 11, a do tego zakupy, inwestycja w monitoring i pieniądze na kulturę – to tylko część rzeczy, które robimy w Stargardzie dzięki środkom zewnętrznym. Podsumowujemy II kwartał 2023 r. Liczby prezentują się imponująco. Tylko w ciągu ostatnich 3 miesięcy pozyskaliśmy ponad 7 000 000 zł. Od początku tego roku to już w sumie około 19 000 000 zł na różne działania dla mieszkańców.

Dwa największe dofinansowania pozwoliły na rozpoczęcie prac w SP nr 3 i kontynuację renowacji XIII-wiecznego muru przy ul. Klasztornej. W Trójce dzięki ekologicznym rozwiązaniom – ociepleniu ścian, wymianie grzejników i oświetlenia oraz zamontowaniu paneli fotowoltaicznych – placówka zyska konkretne oszczędności. W planach jest także wymiana okien i drzwi. Więcej o tej inwestycji tutaj. Z kolei przy ul. Klasztornej trwają prace przy przywracaniu blasku fragmentowi miejskich obwarowań. Zabytkowy mur będzie wzmocniony, a część zostanie odbudowana. To drugi etap remontu, który rozpoczął się w zeszłym roku. Więcej informacji tutaj.

Kolejne pozyskane pieniądze pomogą w budowie wielofunkcyjnego boiska z nawierzchnią poliuretanową przy Szkole Podstawowej nr 11. Skorzystają z niego zarówno uczniowie Jedenastki, jak i okoliczni mieszkańcy. Środki zewnętrzne przeznaczymy również m.in. na modernizację miejskiego monitoringu i utrzymanie cmentarza wojennego. Sporo planuje też Stargardzkie Centrum Kultury. Dzięki zdobytym dofinansowaniom SCK kupi nowy system kasowy i biletowy, a jedno ze stanowisk pracy zostanie przystosowane do potrzeb osoby z niepełnosprawnością. Wsparcie otrzymał również klub filmowy oraz projekt „Pod Gwiazdami – pamięci artystów, którzy odeszli”.

Środki zewnętrzne regularnie pozyskuje także Agencja Rozwoju Lokalnego, która oferuje stargardzkim przedsiębiorcom pożyczki na bardzo korzystnych warunkach. Co kwartał kolejne zakupy i projekty z dofinansowaniem realizują też miejskie placówki oświatowe. Tym razem Przedszkole Miejskie nr 5 zdobyło pieniądze na zajęcia edukacyjno-terapeutyczne z elementami dogoterapii, w Szkołach Podstawowych nr 1 i nr 10 pojawią się interaktywne tablice, a w Jedynce będzie też zupełnie nowa, kompleksowo wyposażona eko pracownia.

Za nami 6 pierwszych miesięcy 2023 r., podczas których pozyskaliśmy łącznie około 19 000 000 zł na inwestycje, zakupy i programy, z których korzystają stargardzianie w różnym wieku i o różnych potrzebach. Na rozpatrzenie czekają już kolejne wnioski. Za kilka miesięcy podsumujemy III kwartał 2023 r. i sprawdzimy, co jeszcze zrobimy w Stargardzie ze wsparciem z zewnątrz.

Zdjęcie: UM w Stargardzie/archiwum