Aktualności: Sprawy urzędowe

Cmentarze gotowe na 1 listopada

31 października 2023

Na wszystkich nekropoliach w Stargardzie spoczywa ponad 40 000 ludzi. Końcówka października i początek listopada to czas, kiedy jest tam najwięcej odwiedzających. Porządkują groby swoich bliskich, ustawiają kwiaty i znicze. Tymczasem przez cały rok spółka Bio Star prowadzi różne inwestycje na komunalnych cmentarzach przy ul. T. Kościuszki, Spokojnej/Giżynek i Lotników.

To mniejsze i większe projekty. Wszystkie łączy jedno – ciągłe podnoszenie komfortu osób opiekujących się grobami i odwiedzających mogiły. Regularnie zwiększana jest też estetyka. Od lat udogodnieniem na starym i nowym cmentarzu są stojaki na konewki i akcesoria do sprzątania, których nie trzeba zabierać z domu. Bio Star regularnie uzupełnia wysłużone, zniszczone, ale niestety, niekiedy również, kradzione narzędzia.

W 2023 r. na starym cmentarzu zamontowano 10 kolejnych ławek. Remont przeszła kaplica przy głównej bramie. Odnowiono też miejsca do odpoczynku naprzeciwko budynku. Na 20-hetarowej nekropolii przy ul. T. Kościuszki cały czas pielęgnowany jest starodrzew, którego tam nie brakuje. Regularnie pojawiają się także nasadzenia nowej zieleni. Na wszystkich 3 cmentarzach elementy małej architektury są czyszczone myjką ciśnieniową z parą wodną. Odwiedzając nekropolię przy ul. Spokojnej/Giżynek warto przyjrzeć się odnowionym niedawno arkadom i kolumbarium.

Listopadowe święta przynoszą zdecydowany wzrost masy odpadów. Statystyki pokazują, że do śmieci z jednego grobu może trafiać nawet do 9 kg ozdób, zniczy i roślin. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na brązowe pojemniki, które zostały postawione na wszystkich cmentarzach. Wrzucajmy do nich odpady ulegające biodegradacji, co na pewno przyczyni się środowisku.

Jadąc na groby najlepiej wybrać komunikację miejską. W Stargardzie uruchomiono dodatkowe linie i specjalne rozkłady jazdy. Do tego 1.11. (środa) w autobusach nie trzeba kasować biletów. Szczegóły są tutaj. Kierowcy samochodów muszą pamiętać o zmienionej organizacji ruchu, o której piszemy tutaj.

Cmentarze w Stargardzie (ul. T. Kościuszki, Spokojna/Giżynek, Lotników) od 1.04. do 4.11. są otwarte od 8:00 do 22:00, a w okresie od 5.11. do 31.03. od 8:00 do 20:00. Cmentarz wojenny przy ul. W. Reymonta można odwiedzać przez cały rok od 7:00 do 17:00.

Zdjęcia: Bio Star/UM w Stargardzie/archiwum