Położenie

Stargard jest trzecim, co do wielkości i jednym z najlepiej rozwijających się gospodarczo miast województwa zachodniopomorskiego. Zajmuje powierzchnię 4 810 ha i liczy ok. 70 tys. mieszkańców. Położony jest nad rzeką Iną, w odległości 40 km od Szczecina, 180 km od Berlina i 120 km od terminalu promowego w Świnoujściu. Miasto leży na pograniczu dwóch wielkich krain geograficznych, Niziny Szczecińskiej i Pojezierza Zachodniopomorskiego, co ma duży wpływ na zróżnicowanie typów krajobrazu w najbliższej okolicy.

Przez Stargard przebiega 15 południk długości geograficznej wschodniej, który jest głównym południkiem środkowoeuropejskiej strefy czasowej.

Stargard jest miastem o dużych walorach turystyczno-wypoczynkowych. Szczególnie ciekawym ze względu na wysoką rangę zabytków, których uroda i wartość ma istotne znaczenie historyczne i kulturowe, w połączeniu z naturalnymi warunkami przyrodniczymi.

Okolica miasta to Równina Pyrzycko-Stargardzka obfitująca w jeziora, w tym piąte pod względem wielkości jezioro w Polsce – Miedwie, odległe o 7 km od miasta. 15 km na zachód od Stargardu rozciąga się wielki obszar leśny Puszczy Goleniowskiej, a 40 km na wschód Iński Park Krajoznawczy obfitujący w lasy i jeziora.