KULTURALNE ZWIEDZANIE
Zabytki
Ratusz
Najokazalszy spośród średniowiecznych tego typu obiektów na Pomorzu. Jego początki sięgają XIII w. Początkowo był domem kupieckim – halą targową, w miarę rozwoju miasta zaczął służyć obradom rady miejskiej. Szczyt ratusza zdobiony kunsztownym maswerkiem sieciowym zaliczany jest do najwybitniejszych dzieł maswerkowych w tej części Europy. Obecnie siedziba Urzędu Miejskiego.
Kamienice barokowe
Z wielu istniejących przy Rynku Staromiejskim domów, po zniszczeniach 1945 r. zrekonstruowano zaledwie dwa: kamienicę nr 3 z XVII w., która wiązana jest często z istniejącym w tym miejscu do 1635 r. budynkiem Nowej Giełdy oraz kamienicę nr 4 – wybudowaną po 1635 r. na terenie zajmowanym przez cmentarz przykościelny. Po zniszczeniach w 1945 r. zostały odbudowane w stylu barokowym. W obu budynkach ma swoją siedzibę Muzeum, natomiast na parterze kamienicy nr 4 mieści się siedziba Centrum Informacji Turystycznej.
Kolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej Świata
Jest najcenniejszym klejnotem stargardzkiego rynku, a jednocześnie jednym z najpiękniejszych zabytków gotyku ceglanego w tej części Europy. Wartość tego dzieła podnosi obfitość dekoracji ceramicznych, dzięki którym Kaplica Mariacka stanowi jeden z najbogatszych zespołów ceramicznej rzeźby architektonicznej. Unikalna galeria tryforyjna w prezbiterium, blenda stargardzka nadająca lekkości i smukłości wieżom kolegiaty oraz portale zdobione fryzem ze scenami biblijnymi, maswerkiem i rozetami nadają tej masywnej bryle wrażenia lekkości. W 2010 r. zespół kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Świata oraz średniowieczne mury obronne miasta w Stargardzie zostały uznane za Pomnik Historii.