KORONAWIRUS – INFORMACJE

W związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce koronawirusa przygotowaliśmy zbiór ważnych dla stargardzian informacji. Interesujący nas temat można wybrać z menu po lewej stronie (na komputerach stacjonarnych) i klikając trzy kreski przy napisie „ZDROWIE” (na urządzeniach mobilnych).

Punkt Szczepień Powszechnych w Stargardzkim Centrum Kultury został przeniesiony. Po preparat przeciwko koronawirusowi trzeba przyjść do szpitala przy ul. Wojska Polskiego 27. Szczepienia odbywają się w budynku J43 – naprzeciwko głównego wjazdu na teren SPWZOZ. Miejsce jest wyraźnie oznaczone.

Aby zapisać się na szczepienie trzeba:

– wejść na stronę www.pacjent.gov.pl i zarejestrować się elektronicznie – TUTAJ można obejrzeć krótki film instruktażowy;

– zadzwonić na bezpłatną infolinię – tel. 989 lub pod nr 880 333 333 (całodobowo, 7 dni w tygodniu) – i jako wybrane przez siebie miejsce wskazać Punkt Szczepień Powszechnych – Stargardzkie Centrum Kultury (Ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 105, Stargard),

– wysłać SMS o treści SzczepimySie pod nr 664 908 556 lub 880 333 333,

– zadzwonić bezpośrednio do PSzP – tel. 667 627 600 lub 667 627 598 (od poniedziałku do piątku, 8:00-15:00).

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, trwa rejestracja na trzecią, przypominającą dawkę szczepionki. Będzie ona podawana również w stargardzkim szpitalu. Na razie na kolejną dawkę mogą się zapisać m.in. osoby powyżej 50 lat, w trakcie leczenia przeciwnowotworowego lub po przeszczepach narządów. Szczegółowe informacje na ten temat są tutaj.

Po zapisaniu się i uzyskaniu terminu oraz godziny szczepienia warto jeszcze w domu wydrukować i wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19. Jest on dostępny w załączniku poniżej. Można go też dostać – w wersji papierowej – w szpitalu, Urzędzie Miejskim (ul. S. Czarnieckiego 17 i Rynek Staromiejski 1) oraz w Starostwie Powiatowym (ul. Skarbowa 1). Wypełnienie kwestionariusza w domu skraca czas pobytu w punkcie i usprawnia załatwienie formalności.

W dniu szczepienia trzeba:

  • odżywiać się dokładnie tak samo jak na co dzień,
  • przyjmować te same lekarstwa,
  • „na górę” ubrać to, co pozwoli łatwo i szybko odsłonić ramię.

Koniecznie należy zabrać:

  • dowód osobisty,
  • swoją dokumentację medyczną,
  • listę zażywanych leków,
  • okulary (jeśli są potrzebne).

Na szczepienie trzeba przyjść punktualnie. Najlepiej maksymalnie 15 minut przed wyznaczoną godziną. Nie należy zajmować kolejki wcześniej, bo dezorganizuje to pracę punktu, ale też zwiększa ryzyko zarażenia się koronawirusem bezpośrednio przed szczepieniem.

Jeśli ktoś nie może przyjść na ustalony termin, powinien jak najszybciej zadzwonić bezpośrednio do PSzP – tel. 667 627 600 lub 667 627 598. Warto pamiętać, że złe samopoczucie lub lekkie objawy infekcji nie zawsze są przeciwwskazaniem do szczepienia. Decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz.

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przed szczepieniem

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przed szczepieniem – osoba niepełnoletnia

Zdjęcie: SPWZOZ w Stargardzie

Zdjęcie: SPWZOZ w Stargardzie

MPK zawiezie na szczepienie

Transport na szczepienie

Stargardzianie z niepełnosprawnościami, mający problemy z samodzielnym poruszaniem się mogą skorzystać z bezpłatnego transportu na szczepienie przeciwko koronawirusowi. MPK zapewnia dowóz w systemie „od drzwi do drzwi”. Z takiego przejazdu skorzystają również opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.

Aby zamówić transport, najlepiej zadzwonić na całodobową infolinię 91 573 13 82 lub pod nr 607 890 017, 508 111 521. Zgłaszając się, trzeba podać kilka informacji – imię i nazwisko, telefon kontaktowy, swój adres, a także datę, miejsce i godzinę szczepienia. Przed skorzystaniem z przejazdu należy pokazać kierowcy dokument potwierdzający stopień niepełnosprawności. Dodatkowo osoby, które poruszają się na wózkach inwalidzkich, mogą liczyć na pomoc opiekuna w dotarciu do pojazdu.

Bezpłatny transport obejmuje punkty szczepień na terenie Stargardu – również Punkt Szczepień Powszechnych w SCK. Z busa MPK mogą skorzystać stargardzianie, którzy posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym (kod R lub N) lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami. Taki transport jest również przeznaczony dla osób mających inne, niemożliwe do pokonania trudności z dotarciem do punktu szczepień.

WAŻNA INFORMACJA DLA SAMOTNYCH SENIORÓW!

Osoby po 65. roku życia, samotne, mające problemy z poruszaniem się, mogą liczyć na pomoc w zrobieniu drobnych, niezbędnych zakupów. Aby skorzystać z tej formy wsparcia trzeba zadzwonić do Straży Miejskiej, tel. 986 i 91 577 50 90. Pomoc jest dostępna od poniedziałku do piątku od 8:00 do 21:00 i w soboty oraz niedziele od 8:00 do 14:00.

W załatwieniu codziennych spraw pomagają także harcerze. Druhowie i druhny zrobią najpotrzebniejsze zakupy i wykupią leki w aptece. Można się z nimi skontaktować telefonicznie: Krystyna – 603 254 969, Sylwia – 505 571 383, Łukasz – 535 634 888, Piotr – 794 055 912 lub napisać e-mail na adres: stargard@zhp.pl.

Do wsparcia najstarszych mieszkańców dołączyła także pracownia Centrum Otwarte Drzwi ze Stargardzkiego Centrum Kultury. Aby zgłosić się po wsparcie wolontariuszy COD, wystarczy zadzwonić do koordynatora Łukasza Grzybka – tel. 535 634 888.

Działa także bezpłatna, rządowa infolinia dla seniorów. Dzwoniąc pod nr 22 505 11 11 również można zgłosić potrzebę pomocy w załatwieniu codziennych spraw.