Informacje ogólne o możliwości uzyskania pomocy

Osoby posiadające zaległości z tytułu opłat za używanie lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta bądź lokali podnajmowanych od Miasta (tj. zaległości czynszowe, odsetki, należności zasądzone i odsetki od zaległości zasądzonych, koszty sądowe i egzekucyjne, koszty kaucji mieszkaniowej, koszty odnowienia lokalu) mogą ubiegać się o udzielenie ulgi w spłacie tych należności.

Wnioski w sprawie udzielenia ulgi w spłacie zaległości należy składać do:

Stargardzkiego TBS Sp. z o. o.

ul. Struga 29

73-110 Stargard

Wszelkie informacje w sprawie ulg w spłacie należności można uzyskać w Dziale Windykacji Stargardzkiego TBS Sp. z o. o. przy ul. Struga 29 w Stargardzie, tel. 91 819 22 80.

Możliwe formy uzyskania ulgi w spłacie należności:

a) odroczenie terminu spłaty, w tym rozłożenie spłaty zaległości na raty,

b) umorzenie części zaległości,

c) umorzenie całości zaległości – w szczególnych sytuacjach i może dotyczyć m.in. osób:

  • starszych w trudnej sytuacji finansowej;
  • niesamodzielnych;
  • posiadających pierwszą grupę inwalidzką;
  • posiadających znaczny stopień niepełnosprawności ;
  • całkowicie niezdolnych do pracy i egzystencji.

Uzyskanie ulgi w postaci umorzenia zaległości wymaga zawarcia kontraktu socjalnego z pracownikiem socjalnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Warunkiem uzyskania ulgi w spłacie należności jest:

  • złożenie wniosku i wyrażenie przez wnioskodawcę zgody na przeprowadzenie badania sytuacji bytowej przez pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stargardzie dla mieszkańców miasta Stargard lub inny organ do tego upoważniony dla osoby zamieszkującej poza miastem Stargard, np. przebywającej w domu pomocy społecznej;
  • opłacanie czynszu i innych opłat dotyczących zadłużonego lokalu przez nie mniej niż 3 miesiące (dotyczy osób nadal zamieszkujących w mieszkaniowym zasobie Miasta);
  • zobowiązanie się wnioskodawcy do bieżącego wnoszenia należnych opłat czynszowych i innych związanych z kwestią mienia Miasta najpóźniej od miesiąca, następującego po miesiącu, w którym podpisano Porozumienie (dotyczy osób nadal zamieszkujących w mieszkaniowym zasobie Miasta);
  • spełnienie przez wnioskodawcę kryteriów dochodowych w przypadku ubiegania się o umorzenie zaległości;
  • w przypadku ulgi w formie umorzenia zaległości poddawanie się przeprowadzaniu badania sytuacji bytowej dłużnika co 12 miesięcy od dnia podpisania Porozumienia;
  • w przypadku ulgi w formie umorzenia zaległości zawarcie z pracownikiem socjalnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stargardzie kontraktu socjalnego i jego realizowanie, jeżeli Porozumienie zawarte ze Stargardzkim TBS nie stanowi inaczej; okres na jaki zostanie zawarty kontrakt socjalny określa pracownik socjalny odpowiednio do sytuacji bytowej wnioskodawcy.

Wzór wniosku o udzielenie ulgi w spłacie zaległości

Podstawa prawna

Uchwała Nr III/20/2024 Rady Miejskiej w Stargardzie z dnia 27 maja 2024 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu, trybu oraz organów i osób uprawnionych do udzielania ulg w spłacaniu należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Miasto Stargard lub jej jednostkom organizacyjnym oraz warunków dopuszczalności pomocy publicznej (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego poz. 2910).

Rozstrzygnięcie nadzorcze Nr P-1.4131.190.2024.KN Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 1 lipca 2024 r. (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego poz. 3462)

UCHWAŁA NR III/20/2024 Rady Miejskiej w Stargardzie z dnia 27 maja 2024 r.

Rozstrzygnięcie nadzorcze nr P-1.4131.190.2024.KN Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 1 lipca 2024 r.