SAMORZĄD
SIS 2024
Duże plany w lutowym SISie
29.02.2024
Rok 2024 w Stargardzie nabiera rozpędu. Jedne inwestycje zmierzają ku końcowi, inne się rozkręcają, a następne już są w planach. W najnowszym Stargardzkim Informatorze Samorządowym sprawdzamy też, co dzieje się w kulturze. Można również zobaczyć fotorelację z 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku stargardzianie pobili rekord, wrzucając do puszek wolontariuszy prawie 260 000 zł.
Początek roku zawsze jest też szczególnym momentem dla przedsiębiorców – zarówno lokalnych firm, jak i międzynarodowych biznesów, które działają u nas z licznymi sukcesami. Dużo działo się podczas tegorocznej Stargardzkiej Gali Przedsiębiorczości. Poznaliśmy kolejne – tym razem aż 4 – Produkty Lokalne i dowiedzieliśmy się, kto otrzymał nagrodę im. prezydenta Sławomira Pajora. Swoje wyróżnienia przyznała również Stargardzka Izba Gospodarcza. Wszystkich nagrodzonych można zobaczyć w lutowym wydaniu Informatora.
Kolejne dwie ważne inwestycje drogowe nabierają coraz wyraźniejszych kształtów. W Kluczewie ul. Lotników, ul. Kosmonautów i fragment ul. J. Lelewela zupełnie zmieniły swoje oblicze. Do zrobienia zostało jeszcze parę rzeczy, ale piesi, kierowcy i rowerzyści już czują dużą poprawę. Dzieje się też na Starym Mieście. Trwa kompleksowa przebudowa ul. Bolesława Chrobrego, ul. Szewskiej, ul. Kuśnierzy i ul. Włosienniczej. W efekcie będzie bezpieczniej, wygodniej i ładniej. To inwestycja bardzo oczekiwana przez mieszkańców.
Niezależnie od pory roku nasze miasto cały czas żyje kulturą i sztuką. W lutym ruszyła Stargardzka Manufaktura Sztuki, czyli szansa dla lokalnych artystów na zaprezentowanie swoich umiejętności w profesjonalnych warunkach. Muzycy, którzy zgłoszą się do Stargardzkiego Centrum Kultury, dostaną za darmo możliwość organizacji koncertu z pełną obsługą sceno-techniczną i gospodarczą. Również w SCK ruszyły przygotowania do wielkiego majowego święta – ArtFestiwalu. Swoje propozycje mogą zgłaszać artyści. W organizacji tegorocznej imprezy pomogą wolontariusze. To opcja dla każdego, kto chce przeżyć przygodę, spotkać ciekawych ludzi i poznać to niezwykłe wydarzenie od kulis. Zgłoszenia również są przyjmowane w SCK.
Mocny początek w SISie
30.01.2024
W pierwszym w tym roku numerze Stargardzkiego Informatora Samorządowego znalazło się naprawdę dużo ciekawych informacji. Jest wywiad z prezydentem Rafałem Zającem, który podsumowuje 2023 i opowiada o planach na bliższą i dalszą przyszłość. Można też poczytać o tegorocznym budżecie – w 2024 wydamy rekordową sumę na miejskie inwestycje.
Na początku tego roku stargardzianie nie otrzymali informacji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. To bardzo dobra wiadomość. Dlaczego? Ponieważ za wywóz śmieci zapłacimy tyle samo, co w 2023 roku. Również bez zmian jest numer konta i terminy. Za wywóz odpadów trzeba zapłacić do 15 dnia każdego miesiąca – za miesiąc poprzedni. To oznacza, że opłaty za np. styczeń przyjmowane są do 15 lutego. Przy okazji dobrych wiadomości w najnowszym Informatorze Zakład Usług Komunalnych przypomina najważniejsze zasady segregacji odpadów.
Styczniowy SIS to również okazja do podpatrzenia, jak młodzi stargardzianie bawili się podczas zimowych ferii. Działo się bardzo dużo. Były propozycje dla najmłodszych, ale też dla nieco starszych. Sport, poznawanie świata nauki, historyczne ciekawostki, zabawy plastyczne i dużo, dużo więcej. Dzieci miały w czym wybierać, a na niektóre zajęcia nie trzeba było się wcześniej zapisywać. To z pewnością ucieszyło zwłaszcza niezdecydowanych albo tych, którym nagle zmieniły się plany. W tym roku gościliśmy też w Stargardzie kilkudziesięciu młodych ludzi z Ukrainy. Spędzili u nas wymarzony zimowy wypoczynek. Poznali miasto, wzięli udział w ciekawych zajęciach i zwiedzili okolicę. Stargard odwiedziła młodzież z Konotopu – naszego najnowszego miasta partnerskiego.
Pod koniec każdego roku w Urzędzie Stanu Cywilnego i w Biurze Obsługi Klienta przygotowywane są statystyki z ostatnich 12 miesięcy. Dzięki temu wiemy, że najwięcej dzieci przyszło na świat w styczniu, a najmniej – w lutym. Rodzice i opiekunowie dziewczynek najczęściej wybierali imiona: Zofia, Julia, Maja, Hanna i Zuzanna. Z kolei wśród chłopców przybyło nam najwięcej Nikodemów, Aleksandrów, Janów, Jakubów i Antonich. W zeszłym roku stargardzianie załatwili ponad 70 500 spraw w Biurze Obsługi Klienta oraz w Ratuszu. Mieszkańcy przychodzili osobiście, a także dzwonili, korzystali z platformy ePUAP i wysyłali e-maile. W 2023 roku było w sumie 250 dni roboczych, co daje około 280 spraw załatwianych codziennie.