SIS 2022

SIS z milionami

12.08.2022

W sierpniowym wydaniu „Stargardzkiego Informatora Samorządowego” podsumowujemy środki pozyskane ze źródeł zewnętrznych w ciągu ostatnich 3 miesięcy. To ponad 22 500 000 zł na m.in. budowę dróg, wsparcie przedsiębiorców i pomoc seniorom. Zaglądamy też do szkół, gdzie trwają intensywne, wakacyjne remonty. Miłośników historii na pewno zainteresuje też opowieść o naszej kolegiacie, która w tym roku świętuje jubileusz 730-lecia.

Wakacje powoli zbliżają się do końca, ale w Stargardzie nadal dużo się dzieje. Letnie weekendy mieszkańcy chętnie spędzają na koncertach, wydarzeniach i plenerowych seansach w Teatrze Letnim. Przed nami jeszcze kilka ciekawych, bezpłatnych propozycji. Cały czas można też kupować bilety w dobrych cenach na dwie duże imprezy kończące lato – Summer Disco (piątek, 26.08.) i Hip-Hop Festiwal Stargard ’22 (sobota, 27.08.). Więcej informacji na stronie 9 Informatora.

W najnowszym SISie znalazł się też szczegółowy program obchodów jubileuszu 730-lecia kolegiaty. Od czwartku (18.08.) do niedzieli (21.08.) będzie można wziąć udział w wielu wydarzeniach. W planach m.in. wystawa prac uczniów Ryszarda Balonia, Festyn u Królowej Świata i spacer historyczny. Warto też przeczytać tekst Jolanty Aniszewskiej (strony 6 i 7). Autorka sięgnęła do początków naszego miasta i opowiedziała o świątyni, która jest młodsza od Stargardu zaledwie o 50 lat.

Z sierpniowego wydania Informatora można również dowiedzieć się o kolejnym udogodnieniu dla mieszkańców. Wody Miejskie uruchomiły elektroniczne biuro obsługi klienta. Dzięki temu wiele spraw załatwimy bez wychodzenia z domu. Z kolei letnie spacery w upalnej pogodzie uprzyjemni nowość w Parku Chrobrego – stylowy kran, z którego leci orzeźwiająca i czysta stargardzianka. W gorące dni tradycyjnie też można się schłodzić pod kurtyną wodną na Rynku Staromiejskim.

kliknij w okładkę, aby pobrać

SIS z SBO

19.07.2022

Najnowszy numer „Stargardzkiego Informatora Samorządowego” wypełniają informacje o Stargardzkim Budżecie Obywatelskim 2023. Głosowanie trwa, więc warto przeczytać opisy wszystkich propozycji i zdecydować, które z nich powinny zostać zrealizowane w przyszłym roku. Są też karty do głosowania, które można wyciąć z gazety i wrzucić do urn w Urzędzie Miejskim (ul. S. Czarnieckiego 17) i w Ratuszu (Rynek Staromiejski 1).

Jak zawsze w SISie znalazły się wszystkie szczegóły dotyczące głosowania. Jest też podział miasta na obszary, żeby nikt z głosujących nie miał wątpliwości, którą kartę wypełnić. Zawsze można również wskazać do realizacji coś spoza swojej okolicy – dlatego warto zapoznać się z wszystkimi 38 pomysłami. Głosowanie potrwa do 5.08. (piątek). Do wyboru jak co roku są dwie opcje – tradycyjne papierowe karty albo formularz online na www.stargard.budzet-obywatelski.org.

W lipcowym SISie można też znaleźć informacje o letnich wydarzeniach w mieście. Trwają Coolturalne Wakacje, a w sierpniu przed nami dwie duże muzyczne imprezy – Summer Disco i Hip-Hop Festival Stargard ’22. W letnich miesiącach specjalną ofertę przygotowało też Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji. Autobusem wygodnie i tanio dojedziemy nad Miedwie. Z kolei zupełnie nowa linia OGRODY wozi stargardzian na działki. Więcej szczegółów na stronie 14.

SIS można pobrać klikając na okładkę obok.

kliknij w okładkę, aby pobrać

Letnie newsy w SISie

10.06.2022

Zaproszenie na Dni Stargardu, budżet obywatelski w pigułce, najnowsze inwestycje i rowerowa rywalizacja miast – w czerwcowym „Stargardzkim Informatorze Samorządowym” można poczuć pierwsze powiewy lata. Oprócz tego do zobaczenia jest relacja z Balonowego Dnia Dziecka i ciekawy projekt Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Niedługo papierowe wydanie SIS trafi do mieszkańców, a najnowszy numer już teraz można pobrać z załącznika poniżej.

Wielkimi krokami zbliżają się Dni Stargardu – imprezy, pokazy i koncerty, na które z niecierpliwością czekają tysiące mieszkańców. Wiemy, co będzie się działo przez dwa najbliższe weekendy. W planach sportowa zabawa, muzyczne spotkania z gwiazdami, historyczne rozgrywki i aktywności za złotówkę. Są jeszcze bilety na Stargard Festiwal ’22 – do kupienia tutaj. Warto pamiętać, że posiadacze Stargardzkiej Karty Mieszkańca płacą tylko 1 zł za wstęp na jeden dzień koncertowy.

Lato to w naszym mieście czas ważnego głosowania. Mieszkańcy zdecydują, na co wydamy w przyszłym roku 2 100 000 zł. Wciąż można zgłaszać swoje propozycje do Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego – więcej informacji tutaj. Znamy też wszystkie ważne terminy tegorocznego SBO. Do sprawdzenia na www.stargard.budzet-obywatelski.org oraz w czerwcowym Informatorze.

Najnowszy SIS wypełniają również inwestycje. Prawie 17 000 000 zł dofinansowania pozyskaliśmy na budowę kolejnej części obwodnicy północnej miasta – odcinka od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej. Kształtów nabiera ogromny parking przy ul. Barnima. Już jesienią zaparkujemy tam nawet 300 samochodów osobowych. Nowe miejsca postojowe i chodnik wzdłuż ul. W. Pileckiego zyskali również mieszkańcy os. Pyrzyckiego.

W pierwszym letnim wydaniu Informatora można też przeczytać historię dwóch wyjątkowych osób o wielkich ambicjach i silnych charakterach. Koszykarz Wiktor Grudziński opowiedział Aleksandrze Zalewskiej-Stankiewicz o trudnej walce z nałogiem. Z kolei prezydent Rafał Zając spotkał się z Moniką Kupis – wicemistrzynią Europy w wellness.

kliknij w okładkę, aby pobrać

SIS wypełniony sztuką

16.05.2022

Praktyczny przewodnik po ArtFestiwalu, nowe inwestycje i zaproszenie na wyjątkowe Dni Stargardu – w majowym wydaniu „Stargardzkiego Informatora Samorządowego” jest sporo do poczytania. Warto mieć przy sobie najnowszy numer zwłaszcza podczas weekendowych spacerów po mieście. Już 21 i 22 maja (sobota i niedziela) znów spotkamy setki artystów w różnych zakątkach miasta.  

Po przerwie spowodowanej pandemią ArtFestiwal wraca na ulice, ale nie tylko – lokalnych twórców spotkamy też m.in. w parkach, galeriach sztuki, świątyniach, na Rynku Staromiejskim, w zabytkach i szkołach. Jak zawsze zaprezentują szeroki wachlarz umiejętności i zaproszą stargardzian do wspólnych aktywności. W najnowszym Informatorze jest szczegółowa rozpiska wszystkich propozycji.

W Stargardzie cały czas inwestujemy. W planach na najbliższe miesiące jest remont XIII-wiecznych murów obronnych wzdłuż ul. Klasztornej. Trwa też budowa pierwszego w naszym mieście pumptracku – toru dla cyklistów i kolejnej ścieżki rowerowej na os. Pyrzyckim. Wybiegając nieco w przyszłość, szykujemy się również do modernizacji kilku ulic na starówce. Relację ze spotkania z mieszkańcami i plany remontowe można znaleźć na stronie 3 majowego SISu.

W Informatorze jest też zaproszenie na wielkie muzyczne święto – Stargard Festiwal ’22. Przez trzy dni na scenie przy Młodzieżowym Domu Kultury zagrają: Zespół Ørganek, Agnieszka Chylińska, Sarsa, Natalia Przybysz, Smolik//Kev Fox, Nosowska oraz Zalewski. Posiadacze Stargardzkiej Karty Mieszkańca za wstęp na jeden koncertowy dzień zapłacą tylko 1 zł. Bilety można kupować tutaj.

kliknij w okładkę, aby pobrać

Stargard rozkwita wiosną

7.04.2022

Wielkanocne życzenia od prezydenta Rafała Zająca, relacja ze Stargardzkiej Gali Przedsiębiorczości i Niebieskiego Marszu oraz zaproszenia na wyjątkowe koncerty – to wszystko i znacznie więcej można znaleźć w najnowszym numerze „Stargardzkiego Informatora Samorządowego”. Oprócz tego zaglądamy na budowę fragmentu obwodnicy północnej. W kwietniowym SISie są też ważne informacje dla posiadaczy Stargardzkiej Karty Mieszkańca.

Każda SKM jest ważna 2 lata od daty wydania. Po tym czasie trzeba ją przedłużyć. Można to zrobić w dowolnym z 6 punktów: w Urzędzie Miejskim (ul. S. Czarnieckiego 17 i w Ratuszu), Stargardzkim Centrum Kultury, Zintegrowanym Centrum Przesiadkowym, AquaStar i Stargardzkim Centrum Nauki FILARY. Niedługo będzie również dostępna opcja przedłużenia karty online. Więcej piszemy o tym na stronie 2.

Posiadacze SKM zapłacą tylko 1 zł za jeden dzień koncertowy podczas Stargard Festiwal ’22. Zapowiedź tego wyjątkowego muzycznego wydarzenia jest na stronie 10. Tam również znalazły się informacje o zgłoszeniach do kolejnej niezwykłej imprezy – ArtFestiwalu. Swoje propozycje można przesyłać do końca kwietnia. Z kolei miłośnicy muzyki klasycznej już w najbliższą niedzielę (10.04.) będą mieli okazję do wysłuchania bezpłatnego koncertu. Orkiestra Camerata wystąpi w kościele św. Ducha.

Wiosna to również czas inwestycji. Trwają prace przy budowie fragmentu obwodnicy północnej. To kolejny projekt, który pomoże usprawniać ruch drogowy. Skorzystają na nim kierowcy, ale również piesi – mniejsza liczba aut w centrum poprawi ich bezpieczeństwo. W przyszłym roku powinien być gotowy fragment od ul. Składowej do ul. E. Orzeszkowej. Wartość prac to około 10 000 000 zł.

kliknij w okładkę, aby pobrać

Solidarni w SISie

24.03.2022

Pierwszy wiosenny numer „Stargardzkiego Informatora Samorządowego” wypełnia temat, którym od miesiąca żyje nasze miasto i cała Polska. Od pierwszego dnia wojny w Ukrainie stargardzianie okazują szerokie wsparcie uchodźcom. Działa samorząd, różne organizacje, setki wolontariuszy i prywatne firmy. Łączymy realne – doraźne i długofalowe wsparcie z licznymi i również bardzo potrzebnymi gestami solidarności.

W marcowym Informatorze znalazły się przydatne wskazówki dla Ukraińców, którzy uciekli do Stargardu przed wojną, oraz dla ludzi chcących im pomóc. Prezydent Rafał Zając mówi też o długofalowym, zinstytucjonalizowanym wsparciu. Tylko taka przemyślana pomoc – w połączeniu z zaangażowaniem mieszkańców – może skutecznie działać.

Najnowszy SIS to okazja do poznania zdobywców nagród prezydenta Stargardu dla artystów, kreatorów i ambasadorów kultury oraz wyróżnień i nagród dla najlepszych sportowców. Podczas dwóch uroczystych gal doceniliśmy tych, którzy tworzą i promują Stargard swoją sztuką, talentem i ciężką pracą.

Choć do lata zostało jeszcze trochę czasu, już teraz zapowiadamy absolutnie wyjątkowe, gwiazdorskie Dni Stargardu. W naszym mieście zagrają: zespół Ørganek, Agnieszka Chylińska, Sarsa, Natalia Przybysz, Smolik//Kev Fox, Nosowska i Zalewski. Posiadaczy Stargardzkiej Karty Mieszkańca wstęp na jeden dzień koncertowy będzie kosztował symboliczną złotówkę. Więcej informacji o Stargard Festiwal ’22 tutaj oraz w marcowym wydaniu SIS.

kliknij w okładkę, aby pobrać

SIS z inwestycjami

24.02.2022

Budowa nowoczesnego magazynu o powierzchni 87 300 m2, prawie 1 000 000 zł dofinansowania na wyposażenie Książnicy Stargardzkiej, dyskusja o przebudowie kilku ulic w Kluczewie – lutowe wydanie „Stargardzkiego Informatora Samorządowego” wypełniają różne inwestycje. Oprócz tego można obejrzeć galerię z 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz sprawdzić jak najmłodsi stargardzianie spędzili zimowe ferie w mieście.

Zdobyliśmy niemal 1 000 000 zł dofinansowania na wyposażenie Książnicy Stargardzkiej. Po gruntownej przebudowie placówka zmieni się nie do poznania. Mieszkańcy zyskają zupełnie nowy obiekt – doskonale wyposażoną bibliotekę i miejsce ciekawych spotkań. Z obu budynków Książnicy bez problemu skorzystają też osoby z niepełnosprawnościami. Dzięki pieniądzom zdobytym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pojawi się tam m.in. nowoczesny sprzęt komputerowy.

W Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii trwa budowa ogromnego magazynu. Obiekt realizuje Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, a zajmie go TEDi – niemiecka sieć detaliczna. Kolejny tak duży inwestor w PPNT to kilkaset następnych miejsc pracy. Z kolei mniejsze, stargardzkie firmy mogą wnioskować do Stargardzkiej Agencji Rozwoju Lokalnego o tzw. pożyczki płynnościowe na bardzo korzystnych warunkach.

W najnowszym wydaniu Informatora można też obejrzeć zdjęcia z finału WOŚP w naszym mieście. Stargardzianie znów pokazali, że mają wielkie serca i chętnie pomagają potrzebującym. Do puszek 150 wolontariuszy trafiło ponad 130 000 zł. Dużo działo się także w ferie. Najmłodsi mieszkańcy brali udział w wielu różnorodnych zajęciach. Jak zawsze bawili się świetnie, a przy okazji mogli dowiedzieć się czegoś ciekawego. Na końcu lutowego numeru SIS jest fotorelacja z zimowych aktywności.

kliknij w okładkę, aby pobrać

SIS z budżetem

31.01.2022

Podsumowanie 2021 roku, plany na rok 2022, a poza tym propozycje dla najmłodszych, którzy zaczęli już ferie zimowe – w styczniowym „Stargardzkim Informatorze Samorządowym” każdy znajdzie coś do poczytania. Są nowe inwestycje, ale też ważne informacje dla planujących wyrobić Stargardzką Kartę Mieszkańca. W 5. rocznicę śmierci wspominamy również śp. prezydenta Sławomira Pajora.

W pierwszym tegorocznym numerze Informatora można przeczytać o planie wydatków i dochodów Stargardu w 2022 r. – Włożyliśmy dużo siły w przygotowanie tego budżetu tak, żeby utrzymać standardy funkcjonowania Stargardu, do których mieszkańcy są już przyzwyczajeni. Jednocześnie kontynuujemy rozwój miasta, pozwalający na kolejne postępy. To wszystko jest jednak dużym wyzwaniem w trudnych czasach dynamicznych zmian, sporych zagrożeń i wzrostów kosztów dotykających nas wszystkich – mówi prezydent Rafał Zając.

18 stycznia minęło 5 lat od śmierci prezydenta Sławomira Pajora. Wspomnienie wieloletniego włodarza naszego miasta i jego wizji rozwoju Stargardu można znaleźć na stronie 4. To właśnie z inicjatywy prezydenta Pajora utworzone zostały dwa parki przemysłowe: Stargardzki Park Przemysłowy i Park Przemysłowy Nowoczesnych Technologii. Na ich terenie powstało już ponad 7000 miejsc pracy, a kolejni inwestorzy wybierają nasze miasto na dalsze inwestycje

Nowy SIS wypełniają inwestycje – zarówno już ukończone, jak i będące w planach. Nowe latarnie rozświetlają ul. Warowną, a na ul. Kasztelańskiej trwa kompleksowy remont. Na styczniowej sesji Rady Miejskiej radni zdecydowali o zakupie gruntów w rejonie ul. Armii Krajowej i ul. L. Staffa. W planach jest tam urządzenie parku, na który czeka wielu mieszkańców wciąż rozwijającego się osiedla Pyrzyckiego.

kliknij w okładkę, aby pobrać