SIS 2022

Dobre święta z SISem

14.12.2022

W najnowszym numerze „Stargardzkiego Informatora Samorządowego” nie zabrakło klimatycznych, świątecznych akcentów. Są życzenia od prezydenta Rafała Zająca. Można też poczytać o kolejnych inwestycjach w naszych parkach przemysłowych i poznać nowości z Książnicy Stargardzkiej. Z kolei ci, których niskie temperatury skutecznie zniechęcają do zimowych spacerów, zobaczą fotorelację tegorocznych iluminacji.

Dużo dzieje się w obu parkach przemysłowych. W PPNT szykują się dwie ogromne inwestycje. Turecka firma Ege Kimya wybuduje fabrykę, w której będą wytwarzane materiały do produkcji baterii do samochodów elektrycznych. Capri-Sun – czwarty co do wielkości producent soków na świecie – postawi u nas swój zakład i zatrudni co najmniej 100 osób. W Stargardzkim Parku Przemysłowym rozwija się z kolei HydraSpecma. Firma działa w SPP od 2013 r., a teraz jej siedziba powiększy się o nowoczesne centrum produkcyjno-magazynowe.

Coś ciekawego dla czytelników przygotowała Książnica Stargardzka. Placówka ma nowe logo i cały system identyfikacji wizualnej. Jest też bezpłatna aplikacja dająca dostęp do katalogów i kont czytelników. Do 27.12. (wtorek) można także skorzystać z abolicji. Wystarczy przynieść przetrzymane książki do tymczasowej siedziby Książnicy (ul. Wojska Polskiego 3), a opłata za zaległości zostanie anulowana.

Jesień i zima to szczególnie trudny czas dla osób bezdomnych. Od listopada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Policją i Strażą Miejską prowadzą regularne monitoringi wszystkich znanych lokalizacji, w których przebywają stargardzianie potrzebujący wsparcia. Reagują też na sygnały od mieszkańców. W grudniowym SISie znalazły się wszystkie numery telefonów i adresy miejsc, gdzie można zgłosić osoby w trudnej sytuacji. Każda reakcja to realna szansa na uratowanie czyjegoś zdrowia, a nawet życia.

kliknij w okładkę, aby pobrać

Zielony Stargard w SISie

23.11.2022

13 wyjątkowych zdjęć, które za kilka tygodni ozdobią miejski kalendarz na 2023 r., już można zobaczyć w listopadowym wydaniu „Stargardzkiego Informatora Samorządowego”. Oprócz tego w najnowszym numerze znalazł się wywiad z prezydentem Rafałem Zającem. Jak zawsze sprawdzamy też, co dzieje się na placach budowy różnych inwestycji. Na miesiąc przed Świętami Bożego Narodzenia mamy również pomysły na wyjątkowe, stargardzkie prezenty.

W najnowszym SISie prezydent Rafał Zając mówi o tym, jak wygląda zarządzanie Stargardem w czasie kryzysu. – Robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby kontynuować sprawne funkcjonowanie miasta i w jak najmniejszej skali rezygnować z wartościowych zadań. Oszczędzamy, ale nie kosztem bezpieczeństwa mieszkańców. Z tej trudnej sytuacji samorządów wychodzimy obronną ręką dzięki efektywnej sprzedaży gruntów w parku przemysłowym. Właśnie to pozwala dalej prowadzić Stargard w kierunku rozwoju, a nie hamowania albo nawet cofania się – mówi prezydent. Całą rozmowę można znaleźć na stronie 3.

Dużo dzieje się w naszych szkołach. Nowe inwestycje, remonty, zakupy i ciekawe spotkania. Młodzi ludzie uczą się w coraz bardziej komfortowych warunkach, a wolny czas spędzają np. na zajęciach sportowych dofinansowywanych z budżetu miasta. Rozwijają się też twórczo, a efekty ich pracy można podziwiać m.in. w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego, gdzie pojawiła się wyjątkowa płaskorzeźba autorstwa uczestników warsztatów w Stargardzkim Stowarzyszeniu Miłośników Sztuk Plastycznych „BRAMA”.

Choć do Bożego Narodzenia zostało jeszcze trochę czasu, już teraz warto pomyśleć o gwiazdkowych prezentach dla bliskich. Stargardzkie Centrum Kultury przygotowało specjalną ofertę. Do 24.12. (sobota) można kupować bilety na koncerty w wyjątkowej, odświętnej odsłonie i w niższych cenach. Kolejny pomysł na zdobycie niebanalnych upominków to wizyta na Jarmarku „Pod Szczęśliwą Gwiazdą”. 10.12. (sobota) na parkingu przy SCK znajdziemy mnóstwo świątecznych atrakcji. Wyjątkowa atmosfera gwarantowana.

kliknij w okładkę, aby pobrać

Seniorzy rządzą w SISie

2.09.2022

Mniej niż tydzień zostało do jednego z najważniejszych wydarzeń jesieni w naszym mieście. Przed 4 dni władzę w Stargardzie będą mieć najstarsi mieszkańcy. Podczas Dni Seniora bawią się całe pokolenia. Harmonogram wszystkich tegorocznych atrakcji można znaleźć w najnowszym wydaniu „Stargardzkiego Informatora Samorządowego”.

We wrześniowym SISie znalazł się również komplet informacji o dodatku węglowym. Każdy, kto ogrzewa swój dom lub mieszkanie kotłem na paliwo stałe, może jednorazowo otrzymać 3000 zł. Wnioski są przyjmowane w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Szczegółowe informacje o tym świadczeniu są na stronie 2.

Jak zwykle w Informatorze zaglądamy na place budowy miejskich inwestycji. Kształtu nabiera Park&Ride, z którego skorzystamy już jesienią. Trwa też przebudowa ul. Barnima – będzie szersza, wygodniejsza i bardziej komfortowa dla kierowców, rowerzystów i pieszych. Gotowy jest również jeden z fragmentów północnej obwodnicy Stargardu.

Kolejna informacja powinna zainteresować tych, którym zależy na ochronie środowiska. Stargard bierze udział w rywalizacji o tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu. Chodzi o to, żeby zebrać jak największą ilość odpadów elektrycznych. Duże sprzęty można oddawać w naszym mieście za darmo – wystarczy zamówić transport na www.elektrycznesmieci.pl/odbior albo zadzwonić: 572 102 102.

Na końcu wrześniowego SISu znalazło się zaproszenie na drugą edycję wyjątkowego wydarzenia. 16.09. (piątek) rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Soni Spatium im. prof. Marka Jasińskiego. Program wydarzeń można sprawdzić na stronie 8.

kliknij w okładkę, aby pobrać

SIS z milionami

12.08.2022

W sierpniowym wydaniu „Stargardzkiego Informatora Samorządowego” podsumowujemy środki pozyskane ze źródeł zewnętrznych w ciągu ostatnich 3 miesięcy. To ponad 22 500 000 zł na m.in. budowę dróg, wsparcie przedsiębiorców i pomoc seniorom. Zaglądamy też do szkół, gdzie trwają intensywne, wakacyjne remonty. Miłośników historii na pewno zainteresuje też opowieść o naszej kolegiacie, która w tym roku świętuje jubileusz 730-lecia.

Wakacje powoli zbliżają się do końca, ale w Stargardzie nadal dużo się dzieje. Letnie weekendy mieszkańcy chętnie spędzają na koncertach, wydarzeniach i plenerowych seansach w Teatrze Letnim. Przed nami jeszcze kilka ciekawych, bezpłatnych propozycji. Cały czas można też kupować bilety w dobrych cenach na dwie duże imprezy kończące lato – Summer Disco (piątek, 26.08.) i Hip-Hop Festiwal Stargard ’22 (sobota, 27.08.). Więcej informacji na stronie 9 Informatora.

W najnowszym SISie znalazł się też szczegółowy program obchodów jubileuszu 730-lecia kolegiaty. Od czwartku (18.08.) do niedzieli (21.08.) będzie można wziąć udział w wielu wydarzeniach. W planach m.in. wystawa prac uczniów Ryszarda Balonia, Festyn u Królowej Świata i spacer historyczny. Warto też przeczytać tekst Jolanty Aniszewskiej (strony 6 i 7). Autorka sięgnęła do początków naszego miasta i opowiedziała o świątyni, która jest młodsza od Stargardu zaledwie o 50 lat.

Z sierpniowego wydania Informatora można również dowiedzieć się o kolejnym udogodnieniu dla mieszkańców. Wody Miejskie uruchomiły elektroniczne biuro obsługi klienta. Dzięki temu wiele spraw załatwimy bez wychodzenia z domu. Z kolei letnie spacery w upalnej pogodzie uprzyjemni nowość w Parku Chrobrego – stylowy kran, z którego leci orzeźwiająca i czysta stargardzianka. W gorące dni tradycyjnie też można się schłodzić pod kurtyną wodną na Rynku Staromiejskim.

kliknij w okładkę, aby pobrać

SIS z SBO

19.07.2022

Najnowszy numer „Stargardzkiego Informatora Samorządowego” wypełniają informacje o Stargardzkim Budżecie Obywatelskim 2023. Głosowanie trwa, więc warto przeczytać opisy wszystkich propozycji i zdecydować, które z nich powinny zostać zrealizowane w przyszłym roku. Są też karty do głosowania, które można wyciąć z gazety i wrzucić do urn w Urzędzie Miejskim (ul. S. Czarnieckiego 17) i w Ratuszu (Rynek Staromiejski 1).

Jak zawsze w SISie znalazły się wszystkie szczegóły dotyczące głosowania. Jest też podział miasta na obszary, żeby nikt z głosujących nie miał wątpliwości, którą kartę wypełnić. Zawsze można również wskazać do realizacji coś spoza swojej okolicy – dlatego warto zapoznać się z wszystkimi 38 pomysłami. Głosowanie potrwa do 5.08. (piątek). Do wyboru jak co roku są dwie opcje – tradycyjne papierowe karty albo formularz online na www.stargard.budzet-obywatelski.org.

W lipcowym SISie można też znaleźć informacje o letnich wydarzeniach w mieście. Trwają Coolturalne Wakacje, a w sierpniu przed nami dwie duże muzyczne imprezy – Summer Disco i Hip-Hop Festival Stargard ’22. W letnich miesiącach specjalną ofertę przygotowało też Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji. Autobusem wygodnie i tanio dojedziemy nad Miedwie. Z kolei zupełnie nowa linia OGRODY wozi stargardzian na działki. Więcej szczegółów na stronie 14.

SIS można pobrać klikając na okładkę obok.

kliknij w okładkę, aby pobrać

Letnie newsy w SISie

10.06.2022

Zaproszenie na Dni Stargardu, budżet obywatelski w pigułce, najnowsze inwestycje i rowerowa rywalizacja miast – w czerwcowym „Stargardzkim Informatorze Samorządowym” można poczuć pierwsze powiewy lata. Oprócz tego do zobaczenia jest relacja z Balonowego Dnia Dziecka i ciekawy projekt Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Niedługo papierowe wydanie SIS trafi do mieszkańców, a najnowszy numer już teraz można pobrać z załącznika poniżej.

Wielkimi krokami zbliżają się Dni Stargardu – imprezy, pokazy i koncerty, na które z niecierpliwością czekają tysiące mieszkańców. Wiemy, co będzie się działo przez dwa najbliższe weekendy. W planach sportowa zabawa, muzyczne spotkania z gwiazdami, historyczne rozgrywki i aktywności za złotówkę. Są jeszcze bilety na Stargard Festiwal ’22 – do kupienia tutaj. Warto pamiętać, że posiadacze Stargardzkiej Karty Mieszkańca płacą tylko 1 zł za wstęp na jeden dzień koncertowy.

Lato to w naszym mieście czas ważnego głosowania. Mieszkańcy zdecydują, na co wydamy w przyszłym roku 2 100 000 zł. Wciąż można zgłaszać swoje propozycje do Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego – więcej informacji tutaj. Znamy też wszystkie ważne terminy tegorocznego SBO. Do sprawdzenia na www.stargard.budzet-obywatelski.org oraz w czerwcowym Informatorze.

Najnowszy SIS wypełniają również inwestycje. Prawie 17 000 000 zł dofinansowania pozyskaliśmy na budowę kolejnej części obwodnicy północnej miasta – odcinka od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej. Kształtów nabiera ogromny parking przy ul. Barnima. Już jesienią zaparkujemy tam nawet 300 samochodów osobowych. Nowe miejsca postojowe i chodnik wzdłuż ul. W. Pileckiego zyskali również mieszkańcy os. Pyrzyckiego.

W pierwszym letnim wydaniu Informatora można też przeczytać historię dwóch wyjątkowych osób o wielkich ambicjach i silnych charakterach. Koszykarz Wiktor Grudziński opowiedział Aleksandrze Zalewskiej-Stankiewicz o trudnej walce z nałogiem. Z kolei prezydent Rafał Zając spotkał się z Moniką Kupis – wicemistrzynią Europy w wellness.

kliknij w okładkę, aby pobrać

SIS wypełniony sztuką

16.05.2022

Praktyczny przewodnik po ArtFestiwalu, nowe inwestycje i zaproszenie na wyjątkowe Dni Stargardu – w majowym wydaniu „Stargardzkiego Informatora Samorządowego” jest sporo do poczytania. Warto mieć przy sobie najnowszy numer zwłaszcza podczas weekendowych spacerów po mieście. Już 21 i 22 maja (sobota i niedziela) znów spotkamy setki artystów w różnych zakątkach miasta.  

Po przerwie spowodowanej pandemią ArtFestiwal wraca na ulice, ale nie tylko – lokalnych twórców spotkamy też m.in. w parkach, galeriach sztuki, świątyniach, na Rynku Staromiejskim, w zabytkach i szkołach. Jak zawsze zaprezentują szeroki wachlarz umiejętności i zaproszą stargardzian do wspólnych aktywności. W najnowszym Informatorze jest szczegółowa rozpiska wszystkich propozycji.

W Stargardzie cały czas inwestujemy. W planach na najbliższe miesiące jest remont XIII-wiecznych murów obronnych wzdłuż ul. Klasztornej. Trwa też budowa pierwszego w naszym mieście pumptracku – toru dla cyklistów i kolejnej ścieżki rowerowej na os. Pyrzyckim. Wybiegając nieco w przyszłość, szykujemy się również do modernizacji kilku ulic na starówce. Relację ze spotkania z mieszkańcami i plany remontowe można znaleźć na stronie 3 majowego SISu.

W Informatorze jest też zaproszenie na wielkie muzyczne święto – Stargard Festiwal ’22. Przez trzy dni na scenie przy Młodzieżowym Domu Kultury zagrają: Zespół Ørganek, Agnieszka Chylińska, Sarsa, Natalia Przybysz, Smolik//Kev Fox, Nosowska oraz Zalewski. Posiadacze Stargardzkiej Karty Mieszkańca za wstęp na jeden koncertowy dzień zapłacą tylko 1 zł. Bilety można kupować tutaj.

kliknij w okładkę, aby pobrać

Stargard rozkwita wiosną

7.04.2022

Wielkanocne życzenia od prezydenta Rafała Zająca, relacja ze Stargardzkiej Gali Przedsiębiorczości i Niebieskiego Marszu oraz zaproszenia na wyjątkowe koncerty – to wszystko i znacznie więcej można znaleźć w najnowszym numerze „Stargardzkiego Informatora Samorządowego”. Oprócz tego zaglądamy na budowę fragmentu obwodnicy północnej. W kwietniowym SISie są też ważne informacje dla posiadaczy Stargardzkiej Karty Mieszkańca.

Każda SKM jest ważna 2 lata od daty wydania. Po tym czasie trzeba ją przedłużyć. Można to zrobić w dowolnym z 6 punktów: w Urzędzie Miejskim (ul. S. Czarnieckiego 17 i w Ratuszu), Stargardzkim Centrum Kultury, Zintegrowanym Centrum Przesiadkowym, AquaStar i Stargardzkim Centrum Nauki FILARY. Niedługo będzie również dostępna opcja przedłużenia karty online. Więcej piszemy o tym na stronie 2.

Posiadacze SKM zapłacą tylko 1 zł za jeden dzień koncertowy podczas Stargard Festiwal ’22. Zapowiedź tego wyjątkowego muzycznego wydarzenia jest na stronie 10. Tam również znalazły się informacje o zgłoszeniach do kolejnej niezwykłej imprezy – ArtFestiwalu. Swoje propozycje można przesyłać do końca kwietnia. Z kolei miłośnicy muzyki klasycznej już w najbliższą niedzielę (10.04.) będą mieli okazję do wysłuchania bezpłatnego koncertu. Orkiestra Camerata wystąpi w kościele św. Ducha.

Wiosna to również czas inwestycji. Trwają prace przy budowie fragmentu obwodnicy północnej. To kolejny projekt, który pomoże usprawniać ruch drogowy. Skorzystają na nim kierowcy, ale również piesi – mniejsza liczba aut w centrum poprawi ich bezpieczeństwo. W przyszłym roku powinien być gotowy fragment od ul. Składowej do ul. E. Orzeszkowej. Wartość prac to około 10 000 000 zł.

kliknij w okładkę, aby pobrać

Solidarni w SISie

24.03.2022

Pierwszy wiosenny numer „Stargardzkiego Informatora Samorządowego” wypełnia temat, którym od miesiąca żyje nasze miasto i cała Polska. Od pierwszego dnia wojny w Ukrainie stargardzianie okazują szerokie wsparcie uchodźcom. Działa samorząd, różne organizacje, setki wolontariuszy i prywatne firmy. Łączymy realne – doraźne i długofalowe wsparcie z licznymi i również bardzo potrzebnymi gestami solidarności.

W marcowym Informatorze znalazły się przydatne wskazówki dla Ukraińców, którzy uciekli do Stargardu przed wojną, oraz dla ludzi chcących im pomóc. Prezydent Rafał Zając mówi też o długofalowym, zinstytucjonalizowanym wsparciu. Tylko taka przemyślana pomoc – w połączeniu z zaangażowaniem mieszkańców – może skutecznie działać.

Najnowszy SIS to okazja do poznania zdobywców nagród prezydenta Stargardu dla artystów, kreatorów i ambasadorów kultury oraz wyróżnień i nagród dla najlepszych sportowców. Podczas dwóch uroczystych gal doceniliśmy tych, którzy tworzą i promują Stargard swoją sztuką, talentem i ciężką pracą.

Choć do lata zostało jeszcze trochę czasu, już teraz zapowiadamy absolutnie wyjątkowe, gwiazdorskie Dni Stargardu. W naszym mieście zagrają: zespół Ørganek, Agnieszka Chylińska, Sarsa, Natalia Przybysz, Smolik//Kev Fox, Nosowska i Zalewski. Posiadaczy Stargardzkiej Karty Mieszkańca wstęp na jeden dzień koncertowy będzie kosztował symboliczną złotówkę. Więcej informacji o Stargard Festiwal ’22 tutaj oraz w marcowym wydaniu SIS.

kliknij w okładkę, aby pobrać

SIS z inwestycjami

24.02.2022

Budowa nowoczesnego magazynu o powierzchni 87 300 m2, prawie 1 000 000 zł dofinansowania na wyposażenie Książnicy Stargardzkiej, dyskusja o przebudowie kilku ulic w Kluczewie – lutowe wydanie „Stargardzkiego Informatora Samorządowego” wypełniają różne inwestycje. Oprócz tego można obejrzeć galerię z 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz sprawdzić jak najmłodsi stargardzianie spędzili zimowe ferie w mieście.

Zdobyliśmy niemal 1 000 000 zł dofinansowania na wyposażenie Książnicy Stargardzkiej. Po gruntownej przebudowie placówka zmieni się nie do poznania. Mieszkańcy zyskają zupełnie nowy obiekt – doskonale wyposażoną bibliotekę i miejsce ciekawych spotkań. Z obu budynków Książnicy bez problemu skorzystają też osoby z niepełnosprawnościami. Dzięki pieniądzom zdobytym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pojawi się tam m.in. nowoczesny sprzęt komputerowy.

W Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii trwa budowa ogromnego magazynu. Obiekt realizuje Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, a zajmie go TEDi – niemiecka sieć detaliczna. Kolejny tak duży inwestor w PPNT to kilkaset następnych miejsc pracy. Z kolei mniejsze, stargardzkie firmy mogą wnioskować do Stargardzkiej Agencji Rozwoju Lokalnego o tzw. pożyczki płynnościowe na bardzo korzystnych warunkach.

W najnowszym wydaniu Informatora można też obejrzeć zdjęcia z finału WOŚP w naszym mieście. Stargardzianie znów pokazali, że mają wielkie serca i chętnie pomagają potrzebującym. Do puszek 150 wolontariuszy trafiło ponad 130 000 zł. Dużo działo się także w ferie. Najmłodsi mieszkańcy brali udział w wielu różnorodnych zajęciach. Jak zawsze bawili się świetnie, a przy okazji mogli dowiedzieć się czegoś ciekawego. Na końcu lutowego numeru SIS jest fotorelacja z zimowych aktywności.

kliknij w okładkę, aby pobrać

SIS z budżetem

31.01.2022

Podsumowanie 2021 roku, plany na rok 2022, a poza tym propozycje dla najmłodszych, którzy zaczęli już ferie zimowe – w styczniowym „Stargardzkim Informatorze Samorządowym” każdy znajdzie coś do poczytania. Są nowe inwestycje, ale też ważne informacje dla planujących wyrobić Stargardzką Kartę Mieszkańca. W 5. rocznicę śmierci wspominamy również śp. prezydenta Sławomira Pajora.

W pierwszym tegorocznym numerze Informatora można przeczytać o planie wydatków i dochodów Stargardu w 2022 r. – Włożyliśmy dużo siły w przygotowanie tego budżetu tak, żeby utrzymać standardy funkcjonowania Stargardu, do których mieszkańcy są już przyzwyczajeni. Jednocześnie kontynuujemy rozwój miasta, pozwalający na kolejne postępy. To wszystko jest jednak dużym wyzwaniem w trudnych czasach dynamicznych zmian, sporych zagrożeń i wzrostów kosztów dotykających nas wszystkich – mówi prezydent Rafał Zając.

18 stycznia minęło 5 lat od śmierci prezydenta Sławomira Pajora. Wspomnienie wieloletniego włodarza naszego miasta i jego wizji rozwoju Stargardu można znaleźć na stronie 4. To właśnie z inicjatywy prezydenta Pajora utworzone zostały dwa parki przemysłowe: Stargardzki Park Przemysłowy i Park Przemysłowy Nowoczesnych Technologii. Na ich terenie powstało już ponad 7000 miejsc pracy, a kolejni inwestorzy wybierają nasze miasto na dalsze inwestycje

Nowy SIS wypełniają inwestycje – zarówno już ukończone, jak i będące w planach. Nowe latarnie rozświetlają ul. Warowną, a na ul. Kasztelańskiej trwa kompleksowy remont. Na styczniowej sesji Rady Miejskiej radni zdecydowali o zakupie gruntów w rejonie ul. Armii Krajowej i ul. L. Staffa. W planach jest tam urządzenie parku, na który czeka wielu mieszkańców wciąż rozwijającego się osiedla Pyrzyckiego.

kliknij w okładkę, aby pobrać